Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Polacy sceptyczni wobec nowych technologii, ale nie wszystkich

Autor: PAP/rs
Dodano: 10-10-2019 07:20

Polacy są w większości sceptyczni wobec nowych technologii. Taką postawę przyjmuje około 60 proc. badanych - pisze w czwartek "Rzeczpospolita", powołując się na raport "Technologia w służbie społeczeństwa. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0?", przygotowany przez fundację Digital Poland i PwC.

W rozmowie z gazetą dr hab. Urszula Soler, która jest współautorką badania, wyjaśniła, że nastawienie do nowinek technicznych jest bardzo związane z wiekiem, miejscem zamieszkania i statusem materialnym. Największymi entuzjastami są ludzie młodzi lub w średnim wieku, ale z wykształceniem wyższym i dobrze zarabiający. Technosceptycy mają natomiast zwykle ponad 55 lat i średnie wykształcenie.

Jak pisze gazeta, są też jednak nowe technologie, z których większość Polaków chce korzystać. Są to m.in. panele słoneczne na dachu (94 proc. pytanych), wiatraki prądotwórcze (86 proc.), aplikacja wskazująca wolne miejsce parkingowe (86 proc.), elektryczny samochód (81 proc.), nauka i szkolenie przez internet (79 proc.) czy opaska monitorująca stan zdrowia (77 proc.).

Natomiast sceptycznie ankietowani są nastawieni do podróży autonomicznym autobusem (odbyłoby ją tylko 29 proc. badanych) czy robota, który miałby zastąpić chirurga (31 proc. pozwoliłoby, żeby robot wyciął im wyrostek). A poza tym tylko 32 proc. respondentów byłoby skłonnych jeść roślinne zamienniki mięsa.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019