Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Budowa zbiornika Racibórz Dolny dobiega końca

Autor: PAP/rs
Dodano: 10-10-2019 12:57

Budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny faktycznie dobiega końca - powiedział w czwartek na placu budowy szef MGMiŻŚ Marek Gróbarczyk. Prezes Wód Polskich Przemysław Daca zapowiedział, że zbiornik będzie w pełni funkcjonalny na przełomie roku.

Tego dnia przy głównym obiekcie inwestycji, tzw. budowli przelewowo-spustowej, przeprowadzono operację hydrotechniczną, polegającą na zmianie biegu Odry w czaszy zbiornika. Jak wyjaśnił przedstawiciel wykonawcy, wiceprezes Budimeksu Artur Popko, operacja ta umożliwi dokończenie prac budowlanych w tym roku.
Minister Gróbarczyk uznał, że jest to wydarzenie, na które czekali chyba wszyscy na Górnym i Dolnym Śląsku. "Podniesienie tych zasuw spowoduje przekierowanie Odry w zupełnie nowy nurt, nowy kierunek. Ta inwestycja, która dla nas ma niesłychanie duże znaczenie, która jest ważna dla całej zachodniej Polski, dzisiaj faktycznie dobiega końca" - powiedział.

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca akcentował, że to największa i najważniejsza inwestycja tej instytucji w całym kraju. "Jest warta ponad 2 mld zł, ale najważniejszą wartością jest to, że ta budowla będzie chroniła ponad 2,5 mln ludzi. Z tego względu Wody Polskie bardzo pilnowały tej budowy" - zapewnił.

"Puściliśmy wodę kanałem dopływowym z Odry, w tym momencie trwają też prace: Budimex zasypuje kanał ulgi. Zasypywanie, wzmacnianie tego kanału ulgi doprowadzi do tego, że ta zapora w ciągu dwóch miesięcy, do końca roku się domknie i będziemy mieli w pełni funkcjonalny zbiornik o pojemności w przypadku powodzi 185 mln m sześc." - obrazował Daca.

Wiceprezes Budimeksu wyjaśnił, że czwartkowa operacja jest kluczowa w procesie inwestycyjnym. "Gdybyśmy dzisiaj, na przełomie tego miesiąca, nie przełożyli tej wody i nie rozpoczęli przepuszczania wody przez tę zaporę przelewowo-spustową, nie zbudowalibyśmy do końca tego zbiornika do końca 2019 r." - wskazał Popko.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019