Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

W Skwierzynie Enea Operator wybuduje nowy Główny Punkt Zasilający

Autor: PAP/dm
Dodano: 10-10-2019 15:53

Do 2021 r. spółka Enea Operator wybuduje w Skwierzynie (Lubuskie) nowy Główny Punkt Zasilający (GPZ). Spółka podpisała w czwartek z ministerstwem energii umowę na unijne dofinansowanie tej inwestycji. Wartość przedsięwzięcia to ponad 26 mln zł.

O podpisaniu umowy poinformowała rzeczniczka Enea Operator Danuta Tabaka. Inwestycja zostanie zrealizowana w gminie Skwierzyna i części gminy Bledzew, w woj. lubuskim.

"Głównym celem projektu jest zwiększenie potencjału dla przyłączania źródeł energii odnawialnej do sieci, a także zwiększenie niezawodności dostaw energii elektrycznej. Jego realizacja umożliwi wdrożenie funkcjonalności sieci inteligentnej, co jest kolejnym krokiem do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań w naszej sieci elektroenergetycznej" - powiedział cytowany w komunikacie prezes Enei Operator Andrzej Kojro.

Czytaj też: Oficjalnie zakończono budowę nowych bloków w Elektrowni Opole

Projekt obejmuje budowę nowej stacji elektroenergetycznej Skwierzyna II - transformującej wysokie napięcia na średnie. Stacja będzie się składać z rozdzielni wysokiego napięcia 110 kV i rozdzielnicy średniego napięcia 15 kV.

Ponadto zadanie uwzględnia budowę linii zasilającej 110 kV oraz powiązań GPZ-u z siecią średniego napięcia - łącznie będzie to osiem nowych linii o długości ok. 46 km.

Szacowana wartość całej inwestycji wynosi 26,3 mln zł z czego wysokość dofinansowania ze środków unijnych kształtuje się na poziomie ok. 62,5 proc., co daje prawie 16,5 mln zł. Dofinansowanie unijne pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019