Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Nissan uruchomi w Wlk. Brytanii produkcję nowego modelu samochodu

Autor: PAP/dm
Dodano: 10-10-2019 17:58

Japoński koncern motoryzacyjny Nissan zapowiedział, że w poniedziałek rozpocznie produkcję nowej generacji modelu Juke w brytyjskiej fabryce w Sunderland w północno-wschodniej Anglii.

Prezes Nissana na Europę Gianluca de Ficchy w rozmowie z dziennikarzami odniósł się do potencjalnych 10-proc. ceł na pojazdy importowane do krajów europejskich z Wielkiej Brytanii. "Jeśli znaleźlibyśmy się w sytuacji, w której musielibyśmy jutro wdrożyć 10-proc. cła eksportowe na 70 proc. naszej produkcji, cały model biznesowy Nissana w Europie znalazłby się w niebezpieczeństwie" - ostrzegł.

Nissan poinformował o rozpoczęciu produkcji na dwa tygodnie przed możliwym wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia. Premier Boris Johnson poinformował, że choć szuka porozumienia z Unią, jest gotów wyprowadzić swój kraj z UE nawet w przypadku braku umowy.Branża motoryzacyjna ostrzegała wcześniej, że taki scenariusz brexitu może spowodować zwiększenie ceł na pojazdy, silniki i komponenty, a także wprowadzi opóźnienia, które mogą wstrzymać produkcję i zagrozić długoterminowej rentowności lokalnych zakładów. Brytyjski rząd zapewnił jednak, że jest przygotowany na wszelkie scenariusze i może wesprzeć poszkodowane sektory.

Czytaj też: Zanim pojawią się ciężarówki autonomiczne, zabraknie w Polsce kierowców

Agencja zauważyła, że decyzję o produkcji Juke'a w brytyjskim zakładzie Nissan podjął jeszcze w 2015 r., na rok przed brytyjskim referendum o przynależności do UE. W 2016 r. koncern zdecydował o uruchomieniu w 2020 r. w brytyjskim zakładzie produkcji nowej generacji modelu Qashqai. Firma zaznaczyła jednak, że w tym przypadku może zrewidować swoje plany, szczególnie jeśli nastąpi zmiana w "umowach o wolnym handlu".

Zgodnie z wcześniej zapowiadaną strategią fabryka Nissana w Sunderland wygasza nocną zmianę i nieznacznie zmniejsza zatrudnienie do około 6 tys. pracowników.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019