Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Morawiecki: musimy w odpowiedni sposób planować miks energetyczny

Autor: PAP/dm
Dodano: 10-10-2019 21:22

Musimy w odpowiedni sposób planować miks energetyczny, czyli, z których nośników pochodzi ile energii w naszym systemie energetycznym - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki pytany w czwartek o polską politykę energetyczną i sprowadzanie węgla z Rosji odpowiedział, że jest to efekt braku inwestycji w czasie rządów Platformy Obywatelskiej.

Zaznaczył, że Unia Europejska wywiera presję na zmiany polityki klimatycznej.

"Musimy w odpowiedni sposób planować miks energetyczny, czyli z których nośników pochodzi ile energii w naszym systemie energetycznym" - powiedział szef rządu.

Stwierdził, że w kolejnych latach, 2030, 2040 i 2050, z węgla będzie pochodziło coraz mniej energii.

Podkreślił, że praca górników jest coraz bardziej niebezpieczna i górnicy o tym wiedzą. Woleliby, żeby ich dzieci "pracowały w nowoczesnym przemyśle, żeby zarabiały jak najwięcej".

"Dbamy o górników, ale pokazujemy, że transformacja systemu energetycznego musi zachodzić w zgodzie z tym, na co się rząd polski zgodził w 2014 r. w kontekście negocjacji unijnych" - powiedział premier i dodał, że "musi to odpowiadać polskim interesom".

Premier wspomniał o planach utworzenia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej, który ma być "korzystny dla Śląska i dla całej Polski".

Celem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej ma być wsparcie działań na rzecz ograniczenia negatywnych skutków społecznych, społeczno-gospodarczych i środowiskowych, związanych z odejściem od węgla.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019