Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Ropa na finiszu tygodnia może zaliczyć mocny wzrost notowań

Autor: PAP/rs
Dodano: 11-10-2019 09:11

Ceny ropy naftowej wahały się w tym tygodniu, ale na finiszu mogą zaliczyć mocny wzrost notowań - pierwszy od końca września. Nastroje na rynkach poprawiły się po tweecie prezydenta USA Donalda Trumpa na temat rozmów handlowych z Chinami - podają maklerzy.


Prezydent USA Donald Trump poinformował na Twitterze, że spotka się w piątek z wicepremierem Liu He, który przewodniczy chińskiej delegacji negocjatorów.

"Wielki dzień negocjacji z Chinami. Chcą zawrzeć umowę, ale czy ja chcę?" - napisał Trump.

Amerykański prezydent ocenił, że rozmowy przebiegają "bardzo dobrze".

Tymczasem sekretarz generalny OPEC Mohammad Barkindo zapewnił, że kraje kartelu i jego sojusznicy zrobią wszystko, co możliwe, aby zapobiec kolejnemu kryzysowi naftowemu na rynkach.

Barkindo ocenił, że wojna handlowa USA-Chiny wpłynęła negatywnie na popyt na ropę, a brak porozumienia pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem byłby "katastrofalny" dla rynków.

Od swoich szczytowych poziomów w kwietniu ropa w USA staniała o ok. 19 proc., bo spór handlowy pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem pogorszył perspektywy gospodarcze na świecie.

Teraz inwestorzy dostali "promyk nadziei", że globalny popyt na surowce może się poprawić, jeśli stronom uda się osiągnąć choćby częściowe porozumienie.

Ropa w USA na NYMEX zdrożała podczas poprzedniej sesji o 1,8 proc., a od początku tego tygodnia zyskała już ponad 2 proc.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019