Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Apple ugina się pod naciskiem Chin? Tim Cook broni decyzji

Autor: PAP/AH
Dodano: 11-10-2019 17:33

Szef Apple'a Tim Cook broni decyzji koncernu o wycofaniu z dystrybucji w App Store aplikacji HKmap wykorzystywanej przez protestujących w Honkongu i zaprzecza, jakoby miał się ugiąć pod naciskiem politycznym Pekinu - informuje dziennik "Financial Times".

"Technologia może być wykorzystywana do dobrych lub złych celów" - napisał Tim Cook do swoich pracowników w środę, po usunięciu aplikacji HKmap z App Store'u. "Aplikacja była wykorzystywana w złych celach, do namierzania konkretnych policjantów i służyła przemocy przeciwko jednostkom i mieniu w miejscach, gdzie nie było policji" - dodał.

Londyński dziennik zauważa, że Chiny, a także Hongkong i Tajwan, to źródło jednej piątej przychodów Apple'a i 27 proc. zysków firmy. Krytycy decyzji Tima Cooka oskarżają jednak firmę o autocenzurę i poświęcenie własnych wartości w imię zysków.

Apple twierdzi, że decyzja względem HKmap zapadła ze względu na zasady platformy dystrybucji oprogramowania App Store, stanowiące, iż każdy znajdujący się w tym sklepie program "musi być zgodny ze wszystkimi wymogami prawa w każdej lokalizacji, gdzie jest dostępny" dla użytkowników. Aplikacja została usunięta, gdyż naruszała prawo obowiązujące w Hongkongu, nie zaś w Pekinie - argumentuje producent iPhone'ów.

HKmap Live to program zbierający dane z komunikatora Telegram i informujący użytkowników o miejscach patrolowanych przez policję oraz obszarach, gdzie użyto gazu łzawiącego. Patrole oznaczane są za pomocą emoji psa, dinozaura lub radiowozu.

Usunięcie aplikacji ze sklepu App Store, w którym HKmap dostępne było zaledwie od poniedziałku, ogłoszono w środę wieczorem. Wcześniej tego dnia firma Apple spotkała się z krytyką chińskich mediów, które oskarżyły amerykański koncern o "zdradę uczuć Chińczyków" i "współdziałanie z awanturnikami".

Jak przypomniał dziennik "Wall Street Journal", w ostatnich latach koncern z Cupertino wielokrotnie usuwał programy z chińskiej wersji App Store'a. Przykładowo w 2017 r. wycofane zostały "łamiące lokalne prawa" aplikacje gazety "New York Times". Niedawno z dystrybucji znikła zaś aplikacja serwisu Quartz, co zdaniem jednego z edytorów portalu miało związek z materiałami poświęconymi protestom w Hongkongu.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019