Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Rynek komputerów PC z niepewnym czwartym kwartałem

Autor: PAP/AH
Dodano: 11-10-2019 18:07

Producenci komputerów osobistych po dużych wzrostach w trzecim kwartale muszą przygotować się na mniej pewny koniec roku rozliczeniowego. Na wyniki wpłynąć mogą nowe cła w wojnie handlowej, jaką USA prowadzą z Chinami - podał dziennik "Wall Street Journal".

Według "WSJ" dobre wyniki w zakończonym we wrześniu kwartale związane mogły być ze zwiększonymi zakupami sprzętów wyposażonych w Windows 10, zanim postępujące ograniczenia w handlu międzynarodowym uniemożliwią fabryczną instalacje tego systemu na urządzeniach z Chin.

Trzy firmy analityczne wskazały, że obecny okres rozliczeniowy jest mniej pewny. W czwartym kwartale zawiera się sprzedaż świąteczna, kiedy konsumenci mogą się decydować na zakup sprzętu, nim w życie wejdą kolejne potencjalnie podnoszące cenę produktów cła, które mają wejść w życie w grudniu. Niektórzy producenci komputerów zaczęli już przenosić produkcję poza ChRL, by uniezależnić się od trwającej między USA i Chinami wojny handlowej.

Analityk firmy Canalys Ishan Dutt wskazał, że spodziewa się wyrównania poziomu sprzedaży i dalszego braku wzrostów lub początku spadków w pierwszym kwartale kolejnego roku. Ze wstępnych danych firmy wynika, że w III kw. dostawy komputerów PC wzrosły do 70,9 mln, co było najlepszym trzecim okresem roku fiskalnego od 2015 roku i wzrostem o 4,7 proc w porównaniach rok do roku. III kw. standardowo opiera się na sprzedaży sprzętów dla powracających do szkoły uczniów i zakupach firmowych.

Według analitycznej spółki International Data dostawy PC wyniosły zaś 70,4 mln, o 3 proc. więcej w porównaniach rok do roku. Była to największa wartość od IV kw. 2017 r., kiedy wynik ten osiągnął poziom 70,8 mln.

Firma Gartner wskazała, że dostawy w II kw. wzrosły o skromniejsze 1,1 proc., do poziomu 68,1 mln urządzeń. Tamtejsi analitycy wskazali, że wzrost motywowany był m.in. wykupowaniem sprzętów z Windowsem 10 i niższymi cenami podzespołów.

"WSJ" zwraca uwagę, że znaczne różnice liczbowe w raportowanych przez poszczególne ośrodki wynikach wynikają z różnych definicji komputerów PC. Producenci zacierają bowiem coraz bardziej linię miedzy komputerem, a urządzeniami takimi jak tablety.

Rynek PC przeżywa także dalszą konsolidację - trzy największe firmy w tym segmencie - Lenovo, HP i Dell - odpowiadały bowiem za ponad połowę całkowitych przychodów rynkowych.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019