Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Resort o ratingu S&P: Polska pozostaje wiarygodnym partnerem

Autor: PAP/rs
Dodano: 12-10-2019 09:16

Polska pozostaje wiarygodnym partnerem dla inwestorów zagranicznych - ocenia resort przedsiębiorczości i technologii komentując utrzymanie przez agencję S&P ratingu Polski na poziomie A-/A-2 ze stabilną perspektywą.

W nocy z piątku na sobotę agencja S&P utrzymała rating Polski, tym samym ocena wynosi A-/A-2 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A/A-1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Agencja Moody's nie opublikowała raportu.

"Agencja S&P utrzymała rating Polski na dotychczasowym poziomie z perspektywą stabilną, co oznacza, że Polska pozostaje wiarygodnym partnerem dla inwestorów zagranicznych" - napisano w sobotnim komunikacie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

"S&P prognozuje deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych do PKB w latach 2019-2022 poniżej granicy 3 proc., jednocześnie obniżając swoje szacunki dla tej kategorii do poziomu 2,5 proc. w 2020-2021 r. oraz 2,4 proc. w 2022 r. Wskaźnik długu sektora rządowego i samorządowego do PKB w latach 2019-2022 r. będzie się utrzymywać według agencji poniżej 48 proc." - napisano w komunikacie.

Ministerstwo zaznacza, że zdywersyfikowana gospodarka, wykwalifikowana kadra pracownicza, bezpieczny poziom długu publicznego i prywatnego oraz relatywnie głęboki krajowy rynek kapitałowy to, według agencji, podstawy utrzymania oceny ratingowej.

"Agencja zwróciła uwagę na dobre wyniki polskiego eksportu w pierwszej połowie 2019 r., przy rosnącej roli usług w handlu zagranicznym Polski, w szczególności usług transportowych i dla biznesu" - dodano.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019