Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Ceny paliw nadal poniżej 5 zł

Autor: PAP/rs
Dodano: 12-10-2019 10:07

Na krajowym rynku paliw w dalszym ciągu nie obserwujemy większych zmian cen. W skali tygodnia benzyna i olej napędowy potaniały średnio 3 gr./l.

Aktualnie średnio za litr benzyny Pb95 płacimy 4,94 PLN. Średnia krajowa cen oleju napędowego kształtuje się na poziomie 4,96 PLN/l. Autogaz z kolei potaniał 2 gr./l do 1,98 PLN/l. To właśnie kierowcy tankujący LPG mają najwięcej powodów do zadowolenia. Autogaz bowiem jest nie tylko 60% tańszy niż litr benzyny czy diesla, ale aż 20% (50 gr./l) tańszy niż przed rokiem.

Co prawda benzyna Pb95 i olej napędowy również są tańsze niż przed rokiem odpowiednio 19 gr./l i 21 gr./l, ale różnica ta najprawdopodobniej stopnieje w kolejnych tygodniach, biorąc pod uwagę aktualny poziom marż detalicznych oraz fakt, że w IV kwartale ubiegłego roku ceny paliw systematycznie spadały.

Mijający tydzień przyniósł nam co prawda obniżki hurtowych cen benzyny Pb95 o 9 gr./l oraz ON 2 gr./l ale trudno oczekiwać przełożenia tych spadków na krajowy rynek detaliczny i  obniżek cen paliw.

Ceny ropy naftowej po raz pierwszy od końca sierpnia kończą tydzień zwyżkami, choć skala obecnej korekty wzrostowej nie jest duża. W piątek rano ropa Brent w Londynie kosztuje około 60 USD/bbl i jest niecałe 2 USD/bbl droższa niż przed tygodniem.

Sekretarz Generalny OPEC poinformował, że w kwestii dalszej współpracy 24 producentów ropy naftowej, wszystkie opcje są możliwe, łącznie z pogłębieniem skali redukcji wydobycia. Aktualne ograniczenie produkcji o 1,2 mln bbl/d obowiązuje do końca marca 2020 roku. Najbliższe spotkanie OPEC zaplanowane jest na 5-6 grudnia. 

OPEC spodziewa się w przyszłym roku spadku popytu na swoją ropę  o około 1,2 mln bbl/d do 29,6 mln bbl/d. Światowa konsumpcja paliw natomiast ma wzrosnąć 1,08 mln bbl/d. Międzynarodowa Agencja Energii natomiast zrewidował prognozy wzrostu konsumpcji ropy w przyszłym roku z 1,3 mln bbl/d do 1,2 mln bbl/d.Z kolei amerykańska Agencja Informacji Energetycznej zrewidowała po raz kolejny w dół prognozy zmian cen ropy naftowej. Według najnowszych szacunków średni poziom cen ropy Brent w IV kwartale ma wynieść 60 USd/bbl a następnie spaść do 57 USD/bbl w drugim kwartale 2020.W drugiej połowie 2020 roku ceny mają natomiast powrócić do średniego poziomu 62 USD/bbl

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019