Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Miliarder rezygnuje z budowy własnego samochodu elektrycznego. "Projekt jest nieopłacalny"

Autor: AH
Dodano: 12-10-2019 18:44

Brytyjski miliarder James Dyson, wynalazca i właściciel firmy produkującej bezworkowe odkurzacze, ogłosił fiasko swojego projektu budowy własnego samochodu elektrycznego.

Dyson to firma znana przede wszystkim z produkcji luksusowych odkurzaczy oraz komercyjnych suszarek do rąk.

W 2017 r. firma ogłosiła plany wydania 1,3 mld dolarów na badania i rozwój technologii samochodów elektrycznych, a także na opracowanie innowacyjnych baterii do ich zasilania. Koncern przekonywał wówczas, że rynek motoryzacyjny w ciągu kilku lat może stać się głównym źródłem jego przychodów.

Pierwsze e-pojazdy marki Dyson miały zjechać z linii produkcyjnych już w 2021 roku

Tak się jednak nie stanie, bo szef firmy - miliarder John Dyson - ogłosił właśnie swoim pracownikom, że rezygnuje z projektu budowy elektrycznego samochodu, ponieważ "jest on nieopłacalny".

 „Nasz zespół motoryzacyjny opracował w ostatnich latach fantastyczny samochód elektryczny, ale biorąc pod uwagę obecną sytuację w motoryzacji, nie widzimy żadnego sposobu komercjalizacji produktu”, napisał James Dyson w liście do 500 pracowników zaangażowanych w projekt. \


Na razie nie ma potwierdzenia, co stanie się z nimi, czy konieczne będą zwolnienia. W oficjalnym komunikacie firmy zapewniono jedynie, że zarząd pracuje nad znalezieniem alternatywnych zadań dla tych kilkuset pracowników.

Jednocześnie firma zapewniła, że będzie kontynuować swój program inwestycji w nowe technologie o wartości 2,5 mld funtów. Ośrodki Dyson w Malmesbury, Hullavington, Singapurze mają być nadal rozwijane, choć koncern będzie teraz koncentrować się na produkcji baterii półprzewodnikowych i innych technologii.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019