Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Wiceminister energii: piec w krakowskiej hucie nie będzie wygaszony

Autor: PAP/AH
Dodano: 12-10-2019 22:16

Ten piec nie zostanie wygaszony - tak do informacji na temat zamknięcia wielkiego pieca w krakowskiej hucie ArcelorMittal Poland odniósł się wiceminister energii Adam Gawęda.

Wiceminister energii Adam Gawęda ocenił, że "całe zaplecze surowcowe (...) jest dobrze przystosowane do tego, by dostarczać surowiec głównie do funkcjonujących w Polsce hut". Jego zdaniem, jest to możliwe poprzez rozbudowę Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Jak informował wcześniej serwis WNP.PL, ArcelorMittal Poland "kategorycznie zaprzecza spekulacjom", jakoby do tymczasowego wyłączenia wielkiego pieca w krakowskiej hucie miałoby dojść 25 października. Jak wskazano, właśnie taka informacja pojawia się w przestrzeni publicznej.

Doniesienia o rzekomym wygaszeniu zdementował także wiceminister energii. - To były nieprawdziwe informacje. Ten piec nie zostanie wygaszony. W sprawie wygaszenia pieca zaangażował się osobiście premier Mateusz Morawiecki, uzyskując zapewnienia, że sytuacja jest stabilna i nie dojdzie do wygaszenia pieca. Z oświadczenia prezesa, dyrektora generalnego na Polskę ArcelorMittal wynika, że piec będzie dalej pracował - powiedział sekretarz stanu w ME.

Jak zapewnił prezes zarządu ArcelorMittal Poland Geert Verbeeck, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami firma monitoruje sytuację na rynku, a w koncernie pracują trzy wielkie piece - dwa w Dąbrowie Górniczej, a jeden właśnie w stolicy Małopolski.

Prezes zapewnił także, że firma podjęła "nadzwyczajne działania, aby dostosować poziom produkcji do niskiego poziomu popytu". Wskazał, że jak na razie "działania te są wystarczające".

Te zapewnienia potwierdził również wiceminister energii. - Moc produkcyjna będzie dostosowana do potrzeb polskiego rynku, jak czytamy w oświadczeniu (ArcelorMittal Poland - red.), w związku z tym równolegle rząd prowadzi bardzo intensywnie prace nad przygotowaniem rozwiązań i instrumentów, które pozwolą na wsparcie przemysłu energochłonnego, szczególnie hutniczego - zaznaczył.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019