Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Iran zapowiada ukaranie sprawców ataku rakietowego na jego tankowiec

Autor: PAP/AH
Dodano: 12-10-2019 22:22

Iran zapowiedział w sobotę ukaranie sprawców dokonanego w piątek ataku rakietowego na jego tankowiec na Morzu Czerwonym. Atak nie spowodował ofiar w ludziach i statek kontynuuje rejs.

Do eksplozji doszło na irańskim tankowcu niedaleko portu w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej nad Morzem Czerwonym.

Cytowany przez oficjalną irańską agencję IRNA sekretarz Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ali Szamchani oświadczył, że taki "wrogi akt na międzynarodowych szlakach żeglugowych nie pozostanie bez odpowiedzi". Tego samego dnia rzecznik irańskiego rządu Ali Rabiei poinformował, że sprawa jest badana, ale unika się przy tym pośpiechu.

Według irańskiego ministerstwa do spraw ropy dwa pociski rakietowe trafiły w tankowiec Sabiti, gdy znajdował się on w odległości około 60 mil morskich (około 110 kilometrów) od saudyjskiego portu Dżudda. Na pokazanych przez irańską państwową telewizję IRIB zdjęciach statku nie widać było jednak żadnych uszkodzeń.

Jak podała w sobotę państwowa saudyjska agencja SPA, w piątek tamtejsza straż przybrzeżna otrzymała od kapitana tankowca e-mail z prośbą o pomoc i informacją, że dziób statku został uszkodzony. Tankowiec popłynął jednak dalej, przy czym wyłączył system transmisji danych umożliwiających ustalenie jego pozycji.

Według władz Iranu Sabiti powinien za około 10 dni zawinąć do jednego z irańskich portów.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019