Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Największy górniczy koncern świata rezygnuje z węgla

Autor: DM
Dodano: 21-10-2019 10:33 | Aktualizacja: 21-10-2019 10:56

Największy na świecie koncern górniczy, brytyjsko-australiski BHP podpisał w Chile cztery kontrakty na dostawy energii elektrycznej dla tamtejszych swoich kopalń. Począwszy od 2021 roku będą one odbierały wyłącznie prąd produkowany przez odnawialne źródła energii. Jak twierdzi potentat, przyniesie to firmie setki milionów dolarów oszczędności.


Jak poinformował Daniel Malchuk, prezes BHP Minerals Americas, podpisało umowy na pokrycie potrzeb energetycznych największej kopalni miedzi na świecie Escondida i drugiego wielkiego zakładu BHP w tym kraju kopalni Spence. Tym samym spółka rezygnuje z energii produkowanej w siłowniach opalanych węglem.

Wśród podpisanych kontraktów są 15-letnia umowy od sierpnia 2021 roku z Enel Generacion Chile na 3 terawatogodziny rocznie oraz 10-letnie umowy na 3 TWh z chilijskim zakładem energetycznym Colbun od stycznia 2022 roku.

BHP nie podał kosztów nowych kontraktów, ale powiedział, że były to największe tego typu umowy podpisane przez klienta korporacyjnego w Chile. Przyniosą one spółce około 780 mln dol. oszczędności m.in. z tytułu rozwiązania rezerw potrzebnych na pokrycie zobowiązań z tytułu spalania węgla.

Czytaj też: Rosjanie inwestują 150 mln euro w belgijską walcownię

Co ciekawe, decyzja BHP nie jest pierwszą tego typu dotycząca chilijskich kopalń miedzi. Latem na
podobny krok zdecydował się m.in. koncern Anglo American.

Decyzja koncernu wynika z kilku przyczyn. Po pierwsze dostępność energii z OZE w Chile stale rośnie, co więcej, już teraz jej ceny są atrakcyjne. Należy bowiem pamiętać, że ze względu na bardzo nikłe opady deszczu farmy fotowoltaiczne w Chile mają bardzo dobre warunki funkcjonowania. Co więcej, na terenach wokół kopalń istnieją także dobre warunki dla rozwoju energetyki wiatrowej.

Kolejną przyczyną zmiany źródeł energii jest fakt, że OZE nie wymagają wody do produkcji prądu. Kopalnie przyczyniają się ze względów na procesy technologiczne do dużego wykorzystania wody. To zaś w terenach pustynnych, a takie przeważają w chilijskich zagłębiach górniczych powoduje rozliczne problemy. Co prawda zrezygnować z wody nie da się całkowicie, ale rezygnując z elektrowni węglowych można zmniejszyć na nią zapotrzebowanie.

Według dyrektora generalnego BHP Andrew Mackenzie trend polegający na odchodzeniu od prądu produkowanego z węgla i wykorzystywanego w kopalniach miedzi utrzyma się na całym świecie.
Warto pamiętać, że kopalnię miedzi ma także w Chile (stosunkowo niedaleko od Escondida) także nasz KGHM. Nasza spółka także rozważała wykorzystanie w zakładzie energii z paneli słonecznych.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021