Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Wydarzenia: Straty Citigroup

Autor: DM IDMSA
Dodano: 06-11-2007 18:32

Wiadomością dnia była wczoraj rezygnacja szefa Citigroup na skutek strat poniesionych przez bank na udzielonych kredytach oraz inwestycjach w papiery wartościowe oparte o kredyty hipoteczne o podwyższonym ryzyku.

Straty sięgają rzekomo 11 mld USD. Jak zawsze taka informacja powoduje ucieczkę ku bezpieczniejszym aktywom.
Ceny kontraktów na amerykańskie obligacje wzrosły do górnej granicy ostatniego zakresu cen, natomiast złoto kosztuje już 815 USD i nieprzerwanie zmierza ku rekordowemu poziomowi 850 USD.

Ceny ropy blisko maksimów

Spadek cen ropy został bardzo szybko powstrzymany przez komentarze wenezuelskiego ministra ds. ropy naftowej, który zasugerował, że szefowie krajów OPEC na najbliższym spotkaniu w tym miesiącu nie będą omawiać kwestii podaży. Swoją drogą zastanawia nad czym innym mogliby oni obradować. Traderzy z parkietu giełdy są zdania, że w ostatnim czasie sporo kontraktów jest kupowanych w celu zamknięcia krótkich pozycji, zatem sprzedający czują się zagrożeni. Nie może to dziwić w obliczu faktu, że od 100 USD za baryłkę dzieli nas niecałe 5 USD. Sentyment na rynku pozostaje bardzo prowzrostowy i w tym tonie interpretowane są wszelkie informacje docierające na rynek. W ostatnich 2 tygodniach zdecydowanie przyspieszyły wzrosty cen kontraktów na benzynę oraz olej opałowy. Ma to zapewne związek z pukającym niemal do drzwi sezonem zimowym.

Dynamiczny wzrost cen złota

Oprócz tych, którzy zainwestowali w kanadyjskie dolary, cieszyć się mogą posiadacze metali szlachetnych. Mieszanka niepewności na rynku, zagrożeń inflacyjnych w USA i słabnącego dolara stanowi idealne warunki dla cen złota i srebra. Uncja złota podrożała już w tym roku o 25% co nawet bez zastosowania dźwigni finansowej stanowi przyzwoitą stopę zwrotu. A do końca roku pozostały przecież jeszcze blisko 2 miesiące.
Ceny miedzi wprawdzie nieco wzrosły, stoi za tym jednak realizacja zysków i słabość dolara i naszym zdaniem za wcześnie jeszcze na optymizm co do wzrostów cen.

Benzyna grudzień
(RBZ7)
Formacja symetrycznego trójkąta może świadczyć o kontynuacji silnego trendu. Cofnięcie w okolice 234 USD może stanowić dobry moment do kupna.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021