Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Renault do końca roku wprowadzi na rynek wodorową wersję modelu Kangoo

Autor: PAP/rs
Dodano: 22-10-2019 16:52

Francuski koncern motoryzacyjny Renault do końca 2019 r. wprowadzi na rynek wersję małego pojazdu dostawczego Kangoo z napędem wodorowym - podała we wtorek agencja Bloomberga. Rok później producent planuje dodać do oferty również wodorową wersję modelu Master.

Wodorowe wersje Renault Kangoo i Renault Master (duży pojazd dostawczy) będą oferować nawet trzykrotnie większy zasięg niż modele elektryczne z napędem bazującym na bateriach litowo-jonowych. Użytkownicy będą mogli również liczyć na znaczne szybsze tankowanie, które pozwala na uzupełnienie baku do pełna w 5-10 minut - zapewnia producent. Cena wodorowego Kangoo będzie wynosić od 48,3 tys. euro przy zasięgu 370 kilometrów.

Jak zauważył Bloomberg, francuski koncern dołączył do grona innych producentów, m.in. Toyoty i Hyundaia, którzy decydują się na produkcję pojazdów dostawczych z napędem wodorowym, mimo że przemysł wciąż w większym stopniu wspiera technologię litowo-jonową.

Nowe normy emisji spalin sprawiają, że europejscy producenci samochodów wprowadzają na rynek coraz więcej modeli zero- lub niskoemisyjnych. Podczas gdy wielu priorytetowo traktuje pojazdy z napędem bateryjnym, producenci tacy jak niemiecki BMW od lat inwestują w samochody napędzane ogniwami paliwowymi - zauważyła agencja.

Technologia wodorowa pozwala na emitowanie wyłącznie pary wodnej, ale wciąż wiąże się z szeregiem problemów, w tym wysokimi kosztami, skomplikowanym magazynowaniem paliwa i brakiem infrastruktury.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019