Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

#TydzieńwAzji. Minister Finansów Roku 2019 jest Uzbekiem

Autor: Instytut Boyma
Dodano: 28-10-2019 12:33

W zeszłym tygodniu Dżamszid Kuczkarow, wicepremier i minister finansów Uzbekistanu,  został wybrany przez brytyjski periodyk Global Markets najlepszym ministrem finansów roku 2019 w regionie Centralnej i Wschodniej Europy (włączającym kraje Wspólnoty Niepodległych Państw).


Kolegium redakcyjne pochwaliło znaczące sukcesy osiągnięte w liberalizacji gospodarki Republiki Uzbekistanu, reformy życia gospodarczego firmowane przez prezydenta Szawkata Mirzijojewa, w szczególności: liberalizację rynku walutowego, reformę podatkową, złagodzenie ograniczeń handlowych i skuteczne przeprowadzenie pierwszej emisji obligacji nominowanych w euro. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w ramach dorocznego spotkania MFW i Banku Światowego w Waszyngtonie, a samego laureata reprezentował  jego zastępca.

We właśnie opublikowanym rankingu Doing Business 2020, Uzbekistan uplasował się na 69. pozycji i został zaliczony do grona tzw. “Top-20 improves”, czyli krajów dokonujących największego postępu w tej światowej klasyfikacji.  

Niemniej jednak przed krajem stoi dalej szereg różnorodnych wyzwań. W rankingu percepcji korupcji przez społeczeństwa (Corruption Perceptions Index 2018) opracowywanym przez międzynarodową organizację pozarządową Transparency International, Uzbekistan zajął 158 miejsce na 180 sklasyfikowanych państw. W Azji Centralnej tylko Turkmenistan charakteryzuje się jeszcze gorszą sytuacją w tej sferze.

Uzbekistan jest krajem o relatywnie niskim poziomie PKB na mieszkańca, ponad sześciokrotnie mniejszym od jego północnego sąsiada - Kazachstanu. Wielu młodych, nie znajdując zatrudnienia w ojczyźnie, udaje się na emigrację, w tym m.in. do Rosji, gdzie stanowią najliczniejszą grupę migrantów zarobkowych. Dodatkowo Uzbekistan posiada relatywnie niewielkie zasoby wody, co ogranicza rozwój przemysłu, energetyki i rolnictwa. Musi zmagać się również z jedną z największych katastrof ekologicznych jaką jest wyschnięcie większej części Jeziora Aralskiego, zwanego w czasach swojej świetności morzem. 

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023