Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Wojna handlowa USA-China zmierza ku końcowi?

Autor: PAP/TE
Dodano: 01-11-2019 20:41

Stany Zjednoczone i Chiny doszły do porozumienia w "głównych kwestiach" po piątkowych rozmowach negocjatorów handlowych obu stron - przekazała chińska agencja Xinhua. Strona amerykańska poinformowała o "postępie w różnych kwestiach".


Urzędnicy z Pekinu i Waszyngtonu pracują obecnie nad pierwszym etapem porozumienia, które ma zakończyć prowadzoną przez nie od ponad roku wojnę handlową, w ramach której obie strony ocliły wzajemny eksport wart miliardy dolarów rocznie.

Doradca chińskiego rządu Zhu Guangyao w czwartek wyraził optymizm w sprawie możliwości zawarcia przez ChRL pierwszej części umowy handlowej z USA, mimo odwołania szczytu Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Chile. Chiński resort handlu oświadczył, że negocjacje toczą się zgodnie z planem.

Chiny i USA pozostają w bliskim kontakcie, negocjacje handlowe przebiegają sprawnie i planowo, a urzędnicy z obu krajów przeprowadzą w piątek rozmowę telefoniczną - poinformował rzecznik ministerstwa handlu Gao Feng na cotygodniowym briefingu w Pekinie.

Prezydent USA Donald Trump wyrażał nadzieję na podpisanie z przywódcą Chin Xi Jinpingiem pierwszej części porozumienia, mającego zakończyć trwającą od 15 miesięcy wojnę handlową. Przywódcy mieli się spotkać w połowie listopada w kuluarach szczytu APEC w stolicy Chile, Santiago.

Prezydent południowoamerykańskiego państwa Sebastian Pinera ogłosił jednak w środę, że z uwagi na trwające w kraju antyrządowe protesty zmuszony jest odwołać szczyt APEC, jak również zaplanowany na grudzień szczyt klimatyczny COP.

Biały Dom zadeklarował, że mimo to administracja prezydenta Trumpa ma nadzieję na podpisanie wstępnego porozumienia handlowego z Chinami "w tym samym przedziale czasowym". Nie ogłoszono jednak jak dotąd alternatywnego miejsca spotkania Trumpa z Xi.

WTO: Chiny mają prawo do sankcji wobec USA za cła antydumpingowe

Panel Światowej Organizacji Handlu (WTO) orzekł w piątek, że Chiny mają prawo obciążyć import z USA sankcjami kompensacyjnymi w kwocie 3,579 mld dolarów rocznie z powodu amerykańskiej odmowy zniesienia ceł antydumpingowych.

Chiny zwróciły się w tej sprawie do WTO we wrześniu ubiegłego roku twierdząc, że z powodu utrzymywania przez Stany Zjednoczone ceł antydumpingowych tracą corocznie 7,043 mld dolarów.

Cła te panel WTO uznał w 2016 roku za nielegalne i później to potwierdził. Dlatego strona chińska wystąpiła o zgodę na obciążenie sprowadzanych z USA towarów cłami karnymi równoważącymi poniesione straty - co przewidują reguły WTO. Rozstrzygnięcie trzyosobowego panelu arbitrażowego WTO obniżyło roszczenia Pekinu o blisko połowę w następstwie skargi administracji prezydenta Donalda Trumpa na ich zawyżenie.

Chiny mogą się teraz zwrócić do gremium rozstrzygania sporów WTO o zgodę na wyegzekwowanie ustalonych przez panel sankcji.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020