Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Pożar w kopalni Knurów-Szczygłowice

Autor: PAP/TE
Dodano: 03-11-2019 09:22

Osiem osób ewakuowano z kopalni Knurów-Szczygłowice (grupa JSW) po wykryciu tzw. pożaru endogenicznego. Żaden z pracowników nie doznał obrażeń.

Jak podało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK), do pożaru doszło w piątek wieczorem w chodniku badawczym 850 m pod ziemią w wyniku samozagrzania się węgla. "Z rejonu pożaru ewakuowano osiem osób, nikt nie doznał obrażeń" - podało WCZK.

Dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego powiedział, że w akcji od piątkowego wieczora wzięło udział 13 zastępów ratowników górniczych - dziewięć z kopalni Knurów-Szczygłowice i cztery z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego.

Wyjaśnił, że zazwyczaj w podobnych akcjach jest wtłaczany jest azot i podawana woda, docelowo rejon pożaru zostanie prawdopodobnie otamowany. Jak zaznaczył, pożar w takim miejscu nie jest niebezpieczny dla załogi, nie zagraża też wydobyciu węgla.

Pożary endogeniczne to naturalne i stosunkowo częste zjawisko w górnictwie. W tego typu przypadkach zwykle nie występuje otwarty ogień, ale zadymienie i podwyższona temperatura. Pożary endogeniczne są zwykle wykrywane przez kopalniane czujniki, które alarmują o podwyższonych stężeniach tlenku węgla i innych gazów.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019