Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Oto 800 największych firm przemysłowych w Polsce

Autor: Oskar Filipowicz
Dodano: 04-11-2019 11:07

Orlen i Lotos, PGNiG, PGE oraz KGHM otwierają listę 800 największych firmy przemysłowych w Polsce. W czołówce obsadzonej głównie przez państwowe podmioty branży energetyczno-paliwowej zmieścili się także - jako liderzy sektora prywatnego w przemyśle - Volkswagen Poznań i ArcelorMittal Poland.

Magazyn Nowy Przemysł i portal WNP.PL przedstawiają zestawienie największych firm reprezentujących główne gałęzie polskiego przemysłu. W wykazie uwzględniono spółki zajmujące się bezpośrednio produkcją i wydobyciem surowców oraz te, które świadczą usługi dla przemysłu. Chodzi głównie o energetykę, transport i logistykę, przetwórstwo i dystrybucję stali. W rankingu ujęto też budownictwo przemysłowe i szeroko zdefiniowany przemysł maszynowy jako dostawcę środków produkcji.

Zestawienie obejmuje wartość sprzedaży, zysk netto, aktywa, kapitał własny - wszystkie te parametry w ujęciu rocznym (2017 i 2018). Informację o firmie uzupełniają adresy (pocztowy i www), opis działalności wg PKD oraz nazwisko osoby zarządzającej. Sprzedaż w roku 2018 pełni rolę kryterium porządkującego bazę firm, które najlepiej obrazuje skalę ich działalności.

Dane zaczerpnięto z kompleksowego badania kondycji 10 tysięcy firm, jakie przeprowadziła firma Bisnode Polska.

Tomasz Starzyk z Bisnode we wstępnym komentarzu do zestawienia zwraca uwagę na rosnącą siłę eksportu, konkurencyjność kosztową i silny popyt wewnętrzny jako źródła dobrej kondycji polskiego przemysłu. O potencjale sektora państwowego i jego gigantów o paliwowej specjalizacji świadczyć może jeden tylko fakt - łączne przychody zmierzających ku fuzji Orlenu i Lotosu stanowią 20 proc. przychodów wszystkich zbadanych przez Bisnode firm.

Ranking do obejrzenia (wygodna wyszukiwarka danych) i pobrania w strefie premium.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019