Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Nowe Prawo zamówień publicznych. Oto kluczowe zmiany

Autor: Tomasz Elżbieciak
Dodano: 08-11-2019 06:00

1 stycznia 2021 r. w życie wejdzie nowe Prawo zamówień publicznych. Nowe, kompleksowe regulacje, były wyczekiwane przez przedsiębiorców od wielu lat. - Staraliśmy się odpowiedzieć na bolączki i bariery, które nie pozwalały się rozwijać firmom w zamówieniach publicznych - podkreśliła Joanna Sauter-Kunach, dyrektor Departamentu Prawnego w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, w rozmowie z portalem WNP.PL.

Jak wyjaśniła Sauter-Kunach, resort przygotowując nową ustawę szczególną uwagę zwrócił na trzy kwestie. Pierwsza to podniesienie efektywności zamówień, a więc mniejsze znaczenie ceny, a większe jakości oraz innowacyjności towarów i usług.

Zobacz też: Nowe Prawo zamówień publicznych już z podpisem prezydenta

Po drugie nowe regulacje mają zwiększyć uczestnictwo w przetargach małych i średnich firm, a po trzecie - usprawnić współpracę wykonawców i zamawiających już w trakcie realizacji umowy.


Ustawa wejdzie w życie na początku 2021 r., czyli wraz nową perspektywą finansową budżetu Unii Europejskiej. Czy zatem nowe Prawo zamówień publicznych pozwoli wyeliminować dotychczasowe problemy przy realizacji inwestycji, zwłaszcza w sektorze budowlanym?

Sauter-Kunach wskazała, że nowa ustawa wprowadza obowiązkową waloryzację umów powyżej 12 miesięcy, a także takich, gdzie przedłuża się okres pomiędzy złożeniem oferty a zawarciem umowy.

Całkowity brak waloryzacji kontraktów lub jej bardzo niski poziom to główny problem w sektorze budowlanym w ostatnich latach. Branża zmaga się z rosnącymi kosztami, głównie materiałów, które pozbawiają rentowności długoterminowe kontrakty, a wiele firm doprowadza do zapaści.

Od tego roku nowe, bardziej sprawiedliwe zasady waloryzacji wprowadzili najwięksi zamawiający, czyli GDDKiA oraz PKP PLK. Natomiast od 2021 r. waloryzację umów długoterminowych będą musieli stosować wszyscy zamawiający, czyli też m.in. samorządy.

Strony umowy będą musiały określić, o jakie wskaźniki będą ją waloryzować. Co ważne, waloryzację umów będą musieli stosować wobec swoich podwykonawców również generalni wykonawcy.

Zobacz też: "Nowe Prawo zamówień publicznych odpowiada na kluczowe bolączki obecnego systemu"

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019