Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Te dane zaskoczyły wszystkich. "Możemy wpędzić się w recesję"

Autor: Bartosz Dyląg
Dodano: 08-11-2019 13:40

Produkcja, nowe zamówienia i eksport spadają w najszybszym tempie od ponad 10 lat, prognozy przyszłej produkcji są najgorsze w historii badań – oto najważniejsze, niepokojące wnioski z ostatniego badania koniunktury w polskim przemyśle.


Przemysłowy wskaźnik PMI dla Polski, obrazujący koniunkturę w branży, zanurkował do najniższej wartości od połowy 2009 roku. W październiku osiągnął poziom 45,6 pkt w porównaniu z 47,8 pkt z września. Rynek oczekiwał wzrostu do 48 pkt.


Przypomnijmy - każdy wynik PMI poniżej 50 punktów oznacza pesymizm i spadek aktywności wśród menedżerów przedsiębiorstw. Październik był dwunastym miesiącem z rzędu, kiedy w Polsce zanotowaliśmy wynik poniżej 50 punktów. Był to też największy miesięczny spadek tego wskaźnika miesiąc do miesiąca od ponad 3,5 roku.

- Październik był trudnym miesiącem dla polskiego przemysłu. Główne wskaźniki: nowe zamówienia, eksport i produkcja odnotowały rekordowe spadki do najniższych poziomów od wielu lat, co według respondentów badania wynikało z osłabienia popytu w Europie oraz pojawienia się konkurencji z Chin – pisze Trevor Balchin, ekonomista IHS Markit.

Czytaj też: Twój samochód przestanie być twój. Już niedługo

Minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński prezentuje urzędowy optymizm. Przypomina, że 1 listopada niemiecka agencja Scope Ratings potwierdziła długoterminowy rating Polski na poziomie „A+” z perspektywą stabilną. Jeżeli chodzi o wskaźnik PMI, Jerzy Kwieciński uważa, że są co najmniej trzy powody, by sądzić, że jego spadek ma charakter jednorazowy i w listopadzie powinniśmy mieć do czynienia ze wzrostem.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019