Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

PGE wybuduje bloki energetyczne. Chętni ustawiają się w kolejce

Autor: Tomasz Elżbieciak
Dodano: 07-11-2019 05:54

Budową wartej co najmniej 700-800 mln zł netto „Nowej Czechnicy” - bloku gazowo-parowego PGE w podwrocławskich Siechnicach - może być zainteresowanych 6-7 wykonawców - wynika z ustaleń portalu WNP.PL. To największa, obok projektu w Elektrowni Dolna Odra, inwestycja planowana obecnie przez grupę w energetyce konwencjonalnej.


Przetarg na „Nową Czechnicę” ogłoszono pod koniec lipca tego roku. Obecnie trwa jeszcze prekwalifikacja wykonawców, którzy zostaną dopuszczeni do dialogu konkurencyjnego.
Otwarcie wniosków o dopuszczenie do postępowania nie było jawne, więc nie ma oficjalnych informacji o tym, jakie firmy są zainteresowane pozyskaniem kontraktu.

Z ustaleń WNP.PL wynika, że wśród nich mogą się znajdować główni dostawcy technologii, czyli Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe, Siemens oraz General Electric. Spekulacje dotyczą też bardziej „egzotycznego”, jak na polski rynek podmiotu, możliwe, że chińskiego.

Natomiast spośród polskich spółek są to Polimex-Mostostal, Control Process, a także konsorcjum Rafako i Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa (grupa KGHM).

Nowa elektrociepłownia

Obiekt ma powstać w EC Czechnica, która wchodzi w skład Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja, która z kolei należy do PGE Energii Ciepłej, czyli spółki skupiającej aktywa ciepłownicze największego polskiego koncernu energetycznego.

PGE podkreślała, że projekt ten stanowi kolejny krok w realizacji strategii ciepłownictwa grupy, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz polepszenie stanu powietrza w polskich miastach.
Istniejąca EC Czechnica zaopatruje w ciepło południowo-wschodnią część Wrocławia oraz ogrzewa, poprzez sieć lokalną, odbiorców w Siechnicach i Świętej Katarzynie. Obecna jednostka dysponuje mocą cieplną 247 MW oraz elektryczną 100 MW.

Nowa elektrociepłownia ma zostać oparta o blok gazowo-parowy z dwiema lub trzema turbinami gazowymi, dwoma lub trzema kotłami odzyskowymi wyposażonymi w układ dopalania, jedną turbiną parową upustowo-ciepłowniczą oraz o kotłownię szczytowo-rezerwową gazowo-olejową o mocy ok. ok. 150 MWt.
Dotychczasowy harmonogram postępowania przewidywał, że dialog konkurencyjny z wybranymi wykonawcami zakończy się do końca kwietnia 2020 r. zaproszeniem do złożenie ofert, a ich otwarcie ma nastąpi do końca lipca 2020 r.

Całość inwestycji ma zostać zrealizowana do końca czerwca 2023 r. Zamawiający przewiduje również zawarcie umowy serwisowej dla turbiny parowej na okres nie dłuższy niż 13 lat.

Ile może wynieść koszt budowy nowej elektrociepłowni? Menedżerowie z sektora budownictwa energetycznego, z którymi rozmawiało WNP.PL, oszacowali go na co najmniej 700-800 mln zł netto.

Dla porównania w lutym 2017 r. oddano blok gazowo-parowy o mocy 138 MW elektrycznych i 100 MW cieplnych w należącej do PGE Elektrociepłowni Gorzów.

Tam wartość umowy podpisanej w październiku 2013 r. z konsorcjum spółek z grupy Siemens wynosiła 562 mln zł netto. To zadanie nie obejmowało jednak budowy kotłowni szczytowo-rezerwowej. Ponadto w ostatnich latach koszty w budownictwie mocno wzrosły.

W dalszej części artykułu, dostępnej w Strefie Premium portalu WNP.PL, piszemy o pozostałych inwestycjach PGE w bloki energetyczne.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019