Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

Kredyty frankowe. Banki mają kolejny straszak

Autor: Bartosz Dyląg
Dodano: 12-11-2019 11:20 | Aktualizacja: 12-11-2019 11:25

Ostatnim pomysłem banków na zniechęcenie frankowiczów do występowania na drogę sądową jest zażądanie od pozywających ich kredytobiorców zwrotu udostępnionego kapitału wraz z wynagrodzeniem za korzystanie z niego - Bank ma prawo do zgłoszenia takiego roszczenia, bo tego mu nikt nie zabroni, ale z przepisów i orzecznictwa wynika, że jest niewielkie prawdopodobieństwo, że sądy będą je uwzględniać - ocenia Rzecznik Finansowy prof. Mariusz Golecki.


Do 3 stycznia 2020 r. sąd odroczył sprawę o unieważnienie kredytu frankowego małżeństwa Dziubaków. Powodem jest przystąpienie do sprawy Rzecznika Praw Obywatelskich. To właśnie w sprawie kredytu hipotecznego państwa Dziubaków orzekał na początku października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Trybunał wydał opinię korzystną dla kredytobiorców, uznał, że polskie sądy nie mają prawa zmieniać umów kredytowych, ale mają prawo je anulować.

Przypomnijmy, Dziubakowie pożyczyli 400 tysięcy zł. Według ich wyliczeń, spłacili do tej pory 230 tysięcy, a do spłaty zostało 520 tys. zł. W przypadku unieważnienia pozostanie 180 tysięcy.

Jednak bank, który ich kredytował, czyli Raiffeisen, poinformował małżeństwo, że w przypadku unieważnienia umowy zażąda od niego blisko 800 tys. zł. 477 tys. zł z tytułu bezumownego korzystania z kapitału przez 11 lat, a także 321 tys. zł odsetek. Bank zagroził też zabraniem mieszkania.

W oświadczeniu opublikowanym na stronie Związku Banków Polskich czytamy, że „świadczenie banku ma również swoją wartość, której zwrotu bank może domagać się na podstawie przepisów o nienależnym świadczeniu” oraz „w przypadku unieważnienia umowy, roszczenie banku mogłoby istotnie przewyższyć stan zobowiązań, który istniałby przy utrzymaniu umowy w mocy”.

Więcej w strefie premium WNP.PL

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023