Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

USA wyszły z Porozumienia Paryskiego. Korzystają Francja i Chiny

Autor: Dariusz Ciepiela
Dodano: 08-11-2019 06:01

- Myślę, że kolejny prezydent Stanów Zjednoczonych jesienią 2020 r. zadeklaruje, iż USA wracają do stołu negocjacyjnego i podejmują wszystkie zobowiązania wynikające z Porozumienia paryskiego - mówi Marcin Korolec, były minister środowiska i prezydent szczytu klimatycznego COP19 w 2013 r. w Warszawie, a obecnie prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych. Tymczasem prezydent Francji Emmanuel Macron liczy na większą współpracę ws. ochrony klimatu z Chinami.


Mike Pompeo, amerykański sekretarz stanu, poinformował 4 listopada 2019 r., że Stany Zjednoczone rozpoczęły formalny proces wycofywania się z paryskiego porozumienia klimatycznego. Dodał, że władze w Waszyngtonie przesłały Narodom Zjednoczonym stosowną notę.

Procedura odstąpienia od umowy zaczyna się od poinformowania ONZ i trwa następnie przez rok. Oznacza to, że USA opuszczą Porozumienie paryskie 4 listopada 2020 r., czyli dzień po wyborach prezydenckich w tym kraju. Będą tym samym pierwszym krajem, który wycofał się z umowy.

- Decyzja prezydenta Donalda Trumpa jest głęboko niefortunna. Na szczęście to jest decyzja tylko prezydenta, a nie znacznej części społeczeństwa Stanów Zjednoczonych. Prezydent oczywiście może podejmować pewne decyzje w polityce międzynarodowej, ale bardzo ważne jest to, co się dzieje w poszczególnych stanach i miastach. Tutaj determinacja burmistrza Pittsburgha czy burmistrza Nowego Jorku w walce ze zmianami klimatycznymi jest znana i mam nadzieje, ze będzie kontynuowana – mówi WNP.PL Marcin Korolec, były minister środowiska i prezydent szczytu klimatycznego COP 19 w 2013 r. w Warszawie, a obecnie prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych (FPPE). cz klimatu.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019