Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Engie odwoła się od decyzji UOKiK

Autor: DM
Dodano: 08-11-2019 16:10 | Aktualizacja: 08-11-2019 16:11

Francuski koncern energetyczny Engie zaskarży decyzję polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - poinformowały jego służby prasowe. Chodzi o nałożenie 172 mln zł kary na spółkę Engie Energy za nieudzielenie informacji.

Przypomnijmy, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę w postępowaniu przeciw Gazpromowi i pięciu międzynarodowym podmiotom odpowiedzialnym za finansowanie gazociągu Nord Stream 2. 172 mln zł ma zapłacić spółka Engie Energy za nieudzielenie informacji.

- To skutek  braku współpracy w postępowaniu prowadzonym przez szefa polskiego urzędu antymonopolowego Marka Niechciała - tłumaczy Urząd.

Urząd przypomniał, że sprawa budowy Nord Stream 2 była analizowana przez UOKiK w sierpniu 2016 r. Wówczas prezes Urzędu uznał, że planowana koncentracja między Gazpromem oraz pięcioma spółkami międzynarodowymi mogłaby doprowadzić do ograniczenia konkurencji i przedstawił zastrzeżenia. Uczestnicy konsorcjum wycofywali wniosek. W praktyce oznaczało to zakaz połączenia.

Od kwietnia 2018 r. Urząd ponownie analizuje sprawę, prowadząc precedensowe postępowanie antymonopolowe.

"Prezes UOKiK podstawił zarzuty sześciu spółkom, które podejrzane są o sfinansowanie transakcji, mimo braku zgody polskiego urzędu antymonopolowego. Są to przedsiębiorcy należący do międzynarodowych grup: Gazprom z Federacji Rosyjskiej, Engie ze Szwajcarii, a także czterech pochodzących z Holandii: Uniper, OMV, Shell oraz Wintershall" - przekazano w komunikacie.

Projekt Nord Stream 2 jest realizowany przez Nord Stream 2 AG (jedyny akcjonariusz Gazpromu). Partnerzy europejscy - Shell, OMV, Engie, Uniper i Wintershall - zobowiązali się do finansowania Nord Stream 2 w łącznej wysokości 50 proc., to znaczy do 950 milionów euro każdy. Gazprom przekazuje drugą połowę funduszy - 4,75 mld euro

Czytaj więcej: Engie Energy ukarane za nieudzielenie informacji ws. gazociągu Nord Stream 2Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019