Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Donald Trump ma w przyszłym tygodniu omówić z szefem NATO wydatki państw Sojuszu na obronność

Autor: PAP/PM
Dodano: 10-11-2019 08:22

Prezydent USA Donald Trump przyjmie w przyszłym tygodniu w Waszyngtonie sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga - poinformował Biały Dom. Podał, że mają m.in. rozmawiać o postępach w zwiększaniu przez państwa sojusznicze wydatków na obronność.

Stoltenberg i Trump, poza rozmową o "zwiększeniu budżetów na obronność i zapewnieniu bardziej sprawiedliwego podziału obciążeń" w Sojuszu, mają też dyskutować o antyterroryzmie, sieci 5G i cyberatakach.

Od kiedy Trump wprowadził się do Białego Domu, wielokrotnie - nie szczędząc gróźb i ostrych słów - krytykował sojuszników, którzy nie wypełniają zobowiązania przeznaczania na obronność kwoty w wysokości co najmniej 2 proc. PKB; szczególnie mocno naciska w tej sprawie na Niemcy.

Agencja AFP zauważa, że do spotkania szefa NATO z amerykańskim liderem dojdzie tydzień po mocnych słowach prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który ocenił, że brak przywództwa ze strony USA powoduje "śmierć mózgu NATO". Macron dodał, że USA wykazują oznaki "odwracania się plecami" do partnerów z Sojuszu, o czym - jego zdaniem - świadczy nagła decyzja o wycofaniu wojsk z północno-wschodniej Syrii, jaką w ubiegłym miesiącu podjął Trump bez konsultacji z sojusznikami.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020