Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Dwutygodniowy strajk pracowników fińskiej poczty

Autor: PAP/rs
Dodano: 12-11-2019 05:57

Strajk listonoszy oraz pracowników działu logistyki i sortowni przesyłek fińskiej poczty rozpoczął się w poniedziałek i ma potrwać dwa tygodnie. Opóźnienia w doręczaniu korespondencji mogą być liczone w tygodniach, bo związkowcy już zagrozili kolejnym strajkiem.


Powodem zorganizowanego przez związek zawodowy pracowników poczty oraz branży logistycznej (PAU) strajku jest próba objęcia części pracowników poczty zatrudnionych przy rozdzielaniu przesyłek innym zbiorowym układem pracy, odpowiadającym np. branży wydawniczej i medialnej, w wyniku czego pogorszyłyby się ich warunki zatrudnienia, w tym zarobki.

Jak podało Posti w wydanym w poniedziałek po południu komunikacie, rozpoczęty o godz. 6 rano strajk jest "odczuwalny w całym kraju" i wpłynie na część oferowanych usług pocztowych. Przesyłki takie jak listy, czasopisma, reklamy, a także formularze dotyczące np. zmiany adresu mogą docierać "nawet z tygodniowymi" opóźnieniami.

Największe trudności dla nadawców i odbiorców mogą powodować opóźnienia w dostarczaniu papierowych rachunków czy faktur.

Opóźnienia dotyczyć mają także przesyłek zagranicznych, w tym przede wszystkim tych, które docierają do Finlandii drogą lotniczą. Ich dostarczenie do odbiorców prawdopodobnie opóźni się o kilka dni. Zgodnie z terminami powinny być zaś dostarczane przesyłki, które docierają drogą lądową, w tym głównie ze Szwecji oraz krajów bałtyckich (Litwy, Łotwy, Estonii). Z kolei przesyłki lotnicze spoza UE (np. z Chin, Japonii, USA) mają zostać dostarczone dopiero po zakończeniu strajku.

"Robimy wszystko, by skutki rozpoczętego dziś (w poniedziałek) strajku były możliwie najmniej odczuwalne. Część personelu jest w pracy, więc część przesyłek powinna być transportowana" - mówił dyrektor Posti ds. zarządzania kryzysowego Jarmo Ainasoja.

Związek zawodowy PAU ogłosił dwutygodniowy strajk, który może zostać przedłużony o kolejne dwa tygodnie, do 8 grudnia włącznie. Najbliższe negocjacje ze związkowcami zostały zaplanowane na środę.

PAU poinformował również, że we wtorek zorganizuje demonstrację w Helsinkach przeciwko pogarszaniu warunków zatrudnienia pracowników Posti. Według lokalnej prasy w tle sporu między związkowcami a władzami Posti jest zaostrzenie konkurencji na rynku oraz spadająca liczba przesyłek listowych, co wymaga wprowadzenia bardziej elastycznych form zatrudnienia.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020