Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Unibep ma 1,8 mld zł w portfelu. Wyniki idą ku lepszemu

Autor: Tomasz Elżbieciak
Dodano: 18-11-2019 12:41 | Aktualizacja: 18-11-2019 13:05

Po trzech kwartałach 2019 r. skonsolidowane przychody Unibepu był o 2 proc. niższe niż przed rokiem, a zysk netto spadł o 24 proc. Znacznie lepiej przedstawiają się natomiast wyniki samego trzeciego kwartału.


- Wynik grupy jest znacznie lepszy niż w poprzednich kwartałach 2019 r., co jest związane z rosnącymi zyskami Unidevelopment, a także z dobrymi wynikami Unibepu. Jest to zgodne z przewidywaniami zarządu spółki – skomentował prezes Leszek Gołąbiecki.
Dodał, że w części budowlano-infrastrukturalnej portfel zleceń opiewa na ok. 1,8 mld zł, z czego na czwarty kwartał 2019 r. przypada przeszło 400 mln zł. Od początku trzeciego kwartału grupa podpisała kontrakty na kwotę ok. 600 mln zł.

- Obecnie pracujemy głównie nad pozyskaniem zleceń na rok 2020 i lata kolejne. Naszym celem jest zbudowanie bezpiecznego i zdywersyfikowanego portfela zleceń, który pozwoli na efektywne wykorzystanie potencjału całej grupy - podkreślił Gołąbiecki.

Prezes przypomniał, że z początkiem listopada tego roku zakończył się proces usamodzielnienia dotychczasowego oddziału Unibepu, wyspecjalizowanego w drewnianym budownictwie modułowym.
- Jestem przekonany, że Unihouse w nowej strukturze będzie jeszcze lepiej zarządzany, gdyż zarząd tworzą doświadczeni menedżerowie, a praca w nowej spółce może być jeszcze bardziej efektywna - powiedział Gołąbiecki.

Dodał, że Unihouse ma szansę zostać samodzielnym, poważnym graczem na rynku budownictwa modułowego zarówno za granicą, jak też w Polsce. Aktualna wartość portfela zamówień Unihouse to ponad 250 mln zł.

Lepiej w drogach

Prezes, oceniając poszczególne segmenty działalności, wskazał, że w przypadku budownictwa kubaturowego sytuacja jest znacznie lepsza niż przed rokiem. Wynika to m.in. z uspokojenia sytuacji na rynku, wyhamowania cen materiałów i usług. Znacząco poprawiły się też wyniki segmentu infrastrukturalnego.

- Ma to oczywiście związek z zakończeniem inwestycji, które realizowaliśmy według umów podpisanych przed drastycznymi wzrostami cen materiałów i usług. Co ważne - segment infrastrukturalny ma dobry portfel zamówień, już dziś na 2020 r. i lata kolejne wynosi ok. 300 mln zł - wyjaśnił Gołąbiecki.

- Aktywnie uczestniczymy w kolejnych przetargach na drogi krajowe i wojewódzkie, głównie na terenie Polski północno-wschodniej, gdyż jesteśmy gotowi na budowę obiektów infrastrukturalnych w pobliżu prowadzenia swojej działalności - dodał.
Ocenił ponadto, że planowo rozwija się działalność eksportowa na Ukrainie. W październiku podpisano duży kontrakt na realizację wielofunkcyjnego kompleksu handlowo-usługowego w Charkowie.

- W sumie u naszego wschodniego sąsiada prowadzimy prace na czterech inwestycjach. Na rynku białoruskim kontynuujemy budowę galerii handlowej w Grodnie i prowadzimy intensywne działania akwizycyjne - wskazał prezes.
Odnosząc się do deweloperskiej spółki zależnej Unidevelopment zapewnił natomiast, że zgodnie z planem przekazuje ona mieszkania i lokale w prowadzonych inwestycjach w Warszawie, Poznaniu, Radomiu i Bielsku Podlaskim.

- Możemy spodziewać się, że działalność deweloperska w najbliższych kwartałach będzie poprawiała wynik grupy. Unidevelopment przygotowuje się do realizacji kolejnych dużych osiedli mieszkaniowych - w Warszawie i Poznaniu. Będą one miały realny wpływ na wyniki w kolejnych latach - podsumował Gołąbiecki.

Unibep

Grupa specjalizuje się w budownictwie kubaturowym, drogowo-mostowym, a także w działalności deweloperskiej. Ponadto działa w segmencie budownictwa modułowego oraz jest jedną z najbardziej aktywnych polskich firm na rynkach zagranicznych, m.in. w Norwegii, Szwecji oraz na Ukrainie i Białorusi.
Znaczącymi akcjonariuszami spółki są Zofia Mikołuszko (25,1 proc.), Beata Skowrońska (16,1 proc.), Zofia Stajkowska (14,2 proc.), Aviva OFE (9,7 proc.), NN OFE (6,1 proc.) oraz PKO BP Bankowy OFE (5,9 proc.).

Unibep w ostatnim rankingu Deloitte został sklasyfikowany na szóstym miejscu wśród największych firm budowlanych w Polsce pod względem przychodów za 2018 r. Unibep zanotował w ubiegłym roku sprzedaż w wysokości 1,65 mld zł (+1,8 proc.).

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021