Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Ceny prądu znacznie nie wzrosną. Oprócz firm obrotu energią nikomu na tym nie zależy

Autor: Ireneusz Chojnacki
Dodano: 25-11-2019 10:50 | Aktualizacja: 25-11-2019 10:54

Zgodnie z przewidywaniami następują kolejne odsłony w procesie ustalania cen prądu dla gospodarstw domowych na 2020 rok. Regulator wezwał spółki obrotu do złożenia wyjaśnień. Nie wiadomo jeszcze, co z tego wyniknie. Według opinii, jakie usłyszeliśmy, ralizacja opcji zerowej, czyli utrzymanie cen energii z 2019 roku dla gospodarstw domowych, wymagałaby przedłużenia obowiązywania istniejących regulacji wobec tej grupy odbiorców energii.


Zgodnie z przewidywaniami im bliżej końca roku, tym więcej emocji w sprawie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na 2020 rok. I tak jak pod koniec 2018 roku zderzają się dwa światy, czyli polityczny z narracją typu „ indywidualni odbiorcy nie zapłacą więcej za prąd” i rzeczywistość rynkowa, która jest, jaka jest.

- Stan formalny spraw obecnie jest następujący: wszyscy zobowiązani sprzedawcy złożyli wnioski do URE o podwyżkę taryfy, co nie dziwi, biorąc pod uwagę wzrost cen (hurtowych -red.) na TGE i zamrożenie cen sprzedaży na obecny rok, a URE ma powody, by podwyżkę zaakceptować ze względu na te wzrosty cen – komentuje Mateusz Brandt, ekspert rynku energii, właściciel Brandt Energy Consulting i dyrektor handlowy Instytutu Doradztwa Energetycznego.

Czytaj także: URE: Za wcześnie na ocenę, jak zmienią się rachunki za prąd w 2020 r.

Co zrobi URE? Na razie wykonał kolejny ruch.

Prezes URE w toku postępowań o zatwierdzenia taryf na sprzedaż prądu odbiorcom w gospodarstwach domowych wezwał przedsiębiorstwa do złożenia wyjaśnień. Wolno się domyślać się, że regulatorowi chodzi o uzyskanie wyjaśnień dotyczących wysokości poszczególnych elementów kosztów przyjętych do kalkulacji taryf cenowych.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021