Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Polskie górnictwo zabezpieczone przed dekoniunkturą?

Autor: Tomasz Elżbieciak
Dodano: 28-11-2019 15:05 | Aktualizacja: 28-11-2019 15:12

Potencjalne pogorszenie koniunktury na rynku węgla nie powinno przynieść dużych problemów, bo przez ostatnie cztery lata rząd zrobił bardzo wiele w kontekście restrukturyzacji sektora wydobywczego - ocenił w rozmowie z portalem WNP.PL wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

- Została powołana m.in. Polska Grupa Górnicza, gdzie skonsolidowano rynek wydobywczy, poprawiono wyniki finansowe oraz zainwestowano w to, aby wydobycie było ekonomicznie uzasadnione - stwierdził Jarosław Wieczorek.

Wojewoda zaznaczył, że węgiel wciąż ma blisko 80 proc. udziału w polskim miksie energetycznym, co oznacza, że jeszcze przez dziesiątki lat będzie o potrzebny do zabezpieczenia produkcji energii elektrycznej i ciepła.

- Transformacja energetyczna będzie postępowała, ale w tej sprawiedliwej transformacji musimy wziąć pod uwagę poziom rozwojowy Polski - zaznaczył Wieczorek.

- Polska ma jeszcze wiele do zrobienia, aby dojść do średniego poziomu życia w Unii Europejskiej. Naszym celem jest, aby dojść do tego jak najszybciej, ale też z poszanowaniem godności pracowniczej - dodał.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019