Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Silne uderzenie CBA w mafię paliwową

Autor: PAP/rs
Dodano: 26-11-2019 11:45

Ponad 100 funkcjonariuszy CBA uczestniczyło w rozbiciu zorganizowanej grupy przestępczej działającej w Polsce. Zatrzymano 9 osób. Grupa naraziła Skarb Państwa na uszczuplenie w podatku VAT na kwotę ponad 700 mln zł.

Funkcjonariusze z Delegatur Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Białegostoku, Bydgoszczy, Katowic, Łodzi, Poznania i Wrocławia, w ramach skoordynowanych działań na terenie całego kraju zatrzymali 9 osób działających w ramach zorganizowanej grupy przestępczej.

Grupa ta w latach 2013-2016 naraziła Skarb Państwa na uszczuplenie w podatku VAT na kwotę ponad 700 mln zł. Wszystko wskazuje na to, że wprowadzano do obrotu, a następnie fikcyjne fakturowano towary w postaci oleju napędowego, oleju smarowego, benzyny oraz oleju rzepakowego, a także wystawiano poświadczające nieprawdę faktury VAT, deklaracje VAT i dokumentację księgową.

Ustalenia poczynione w ramach prowadzonego śledztwa wskazują, iż działalność przestępcza prowadzona była z wykorzystaniem tzw. "znikających podatników" oraz "buforów". Grupa utworzyła sieć firm, które wprowadzały do obrotu prawnego faktury VAT nie odpowiadające rzeczywistym transakcjom, gdyż ich celem było jedynie sztuczne generowanie kwot podatku VAT. Taki "znikający podatnik" po wystawieniu faktury sprzedażowej nie uiszczał należnego podatku a potem znikał. Natomiast tzw. "bufory" preparowały dokumentację świadczącą o dalszej odsprzedaży towaru.

Zatrzymane osoby zostaną doprowadzone do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, która nadzoruje toczące się postępowanie, gdzie zostaną im przedstawione m.in. zarzuty kierowania i działania w zorganizowanej grupie przestępczej, a także zarzuty o dokonanie przestępstw skarbowych.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021