Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Finlandia: Socjaldemokraci w niedzielę mają wybrać kandydata na premiera

Autor: PAP
Dodano: 05-12-2019 09:56

Kierownictwo Socjaldemokratycznej Partii Finlandii (SDP), która stoi na czele pięciopartyjnego rządu koalicyjnego, zbierze się w niedzielę na posiedzeniu, żeby wybrać kandydata na premiera po wtorkowej dymisji Anttiego Rinnego.

"W niedzielę o godz. 17.30 (godz. 16.30 w Polsce) odbędzie się posiedzenie rady partyjnej" - poinformował w czwartek w telewizji sekretarz SDP Antton Ronnholm.

Jedną z dwojga poważnych kandydatów do objęcia funkcji premiera jest 34-letnia pierwsza wiceprzewodnicząca partii i minister transportu i komunikacji Sanna Marin. Silną pozycję ma też 37-letni Antti Lindtman, który od ponad czterech lat jest szefem grupy socjaldemokratów w parlamencie. Według największego fińskiego dziennika "Helsingin Sanomat" Marin, która reprezentuje lewicową frakcję w ugrupowaniu, jest "idealistką", a związany z ruchem związkowym Lindtman jest w polityce "realistą".

Rinne musiał podać się do dymisji, gdy największy koalicjant SDP - liberalne Centrum Finlandii (KESK - partia byłego premiera Juhy Sipili) - oświadczyła, że straciła zaufanie do lidera socjaldemokratów jako premiera. Wyraziła jednak gotowość kontynuacji współpracy rządowej.

Bezpośrednim powodem rezygnacji Rinnego były niejasności związane z jego działaniami jako premiera w trakcie sporu pracowniczego w państwowym przedsiębiorstwie pocztowym Posti, który doprowadził do ponaddwutygodniowego strajku oraz strajków solidarnościowych w innych branżach.

Szeroką koalicję wyłonioną po wiosennych wyborach tworzy pięć partii. Oprócz SDP są to: KESK, Zielona Unia (VIHR), Związek Lewicowy (VAS) oraz Szwedzka Partia Ludowa w Finlandii (RKP). Łącznie koalicja dysponuje 117 mandatami w 200-osobowym parlamencie.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020