Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Rosja, Turcja i Iran zaniepokojone obecnością terrorystów w Idlibie

Autor: PAP
Dodano: 11-12-2019 16:10

Przedstawiciele rządów Rosji, Turcji i Iranu wyrazili zaniepokojenie zwiększoną obecnością grup terrorystycznych w syryjskiej prowincji Idlib. Na zakończenie rozmów w mieście Nur-Sułtan zobowiązano się w środę do koordynacji działań mających na celu eliminację bojówek.

We wspólnym oświadczeniu wskazano na "konieczność zaprowadzenia pokoju w terenie", potępiono próby stworzenia "bezprawnych, samorządnych inicjatyw" w regionie i sprzeciwiono się nielegalnemu przejmowaniu dochodów z ropy w Syrii.

Komentując pracę Syryjskiego Komitetu Konstytucyjnego, przedstawiciele Rosji, Turcji i Iranu oświadczyli, że Komitet powinien dążyć do kompromisu bez obcych ingerencji i narzuconych z zewnątrz harmonogramów.

Czternasta runda rozmów tzw. procesu astańskiego w sprawie pokoju w Syrii rozpoczęła się we wtorek w stolicy Kazachstanu Nur-Sułtanie. Celem było przeanalizowanie sytuacji w zdemilitaryzowanej strefie bezpieczeństwa w Idlibie i postępu w pracach nad nową syryjską konstytucją.

Rosja, Iran i Turcja są gwarantami zawieszenia broni ogłoszonego w grudniu 2016 roku. W rozmowach wzięli również udział wysłannicy rządu w Damaszku i zbrojnej opozycji syryjskiej.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020