Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

USA: Co czwarty zatrzymany migrant w El Paso to Brazylijczyk

Autor: PAP
Dodano: 14-12-2019 22:06

Brazylijczycy stanowią jedną czwartą wszystkich migrantów zatrzymywanych przez amerykańskie służby graniczne w El Paso i okolicach tego teksańskiego miasta. Wnioski o azyl w USA argumentują oni m.in. wysokim bezrobociem oraz powszechną korupcją i przemocą w ojczyźnie.

W regionie El Paso więcej niż Brazylijczyków amerykańskie służby zatrzymują jedynie Meksykanów - odnotowuje agencja Associated Press.

W Stanach Zjednoczonych, w zakończonym z październikiem roku fiskalnym, zatrzymano ok. 18 tys. brazylijskich migrantów. To sześć razy więcej niż poprzednia ich największa liczba w 2016 roku. Wnioski o azyl Brazylijczycy uzasadniają m.in. sytuacją gospodarczą w swojej ojczyźnie, głównie wysokim poziomem bezrobocia. Uskarżają się też na powszechną korupcję oraz przemoc.

Zaostrzona polityka migracyjna administracji prezydenta USA Donalda Trumpa odnosi się do osób ubiegających się o azyl z hiszpańskojęzycznych państw. Nie dotyczy więc ona Brazylijczyków oraz m.in. Haitańczyków. Do uregulowania tej sytuacji wzywał w poniedziałek Komisarz ds. Celnych i Ochrony Granic USA Mark Morgan.

Brazylijskie rodziny "nie są przetrzymywane w nieskończoność w areszcie" - pisze AP. Przez kilka dni przebywają w specjalnych przygranicznych schroniskach, organizując loty w inne regiony USA. Liczne społeczności ich rodaków zamieszkują m.in. Florydę oraz Massachusetts.

Rok 2019 w Brazylii prawdopodobnie zamknie się wzrostem gospodarczym na poziomie ok. 1 proc. Bezrobocie w tym kraju utrzymuje się na dwucyfrowym poziomie.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020