Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Izrael: Brazylia otworzyła biuro handlowe w Jerozolimie

Autor: PAP
Dodano: 15-12-2019 18:52

W Jerozolimie zainaugurowało w niedzielę swoją działalność brazylijskie przedstawicielstwo handlowe - poinformował syn brazylijskiego prezydenta Jaira Bolsonaro, Eduard Bolsonaro, który uczestniczył w ceremonii otwarcia.

Eduard Bolsonaro potwierdził, że jest to zapowiadany przez jego ojca krok w kierunku przeniesienia do Jerozolimy ambasady Brazylii. "Chcemy to zrobić nie tylko dla Brazylii, ale po to, aby być przykładem dla pozostałych krajów Ameryki Łacińskiej" - powiedział. Zobowiązanie to z zadowoleniem przyjął premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Agencje przypominają, że nosząc się z zamiarem przeniesienia ambasady swojego kraju z Tel Awiwu do Jerozolimy, Bolsonaro chce podążać śladem prezydenta USA. Donald Trump w maju zeszłego roku przeniósł amerykańską ambasadę do Jerozolimy, a kilka miesięcy wcześniej ogłosił, że USA uznają to miasto za stolicę państwa żydowskiego.

Spotkało się to z krytyką ze strony większości krajów świata i wywołało kolejną falę zamieszek wśród Palestyńczyków. Mimo to wkrótce po Stanach Zjednoczonych ambasadę do Jerozolimy przeniosła też Gwatemala, a następnie zrobił to Paragwaj, który jednak cztery miesiące później na powrót przeniósł swoją placówkę do Tel Awiwu.

Zamiar przeniesienia ambasady Brazylii z Tel Awiwu do Jerozolimy Bolsonaro ogłosił tuż po wygraniu zeszłorocznych wyborów prezydenckich. "Izrael jest państwem suwerennym i musimy to w pełni respektować" - pisał wówczas na Twitterze.

Decyzja Bolsonaro, określanego jako skrajnie prawicowy populista, wzbudza sporo kontrowersji w jego kraju. Brazylijskie media obawiają się, że przeniesienie ambasady może spowodować represje handlowe ze strony krajów arabskich, które są głównymi importerami brazylijskiej wołowiny, jagnięciny i drobiu.

Izrael kontroluje Jerozolimę od 1967 roku, gdy w trakcie wojny sześciodniowej zajął wschodnią część miasta. W Jerozolimie znajduje się wiele izraelskich budynków rządowych, a także parlament i Sąd Najwyższy. Społeczność międzynarodowa nie uznaje jednak Jerozolimy za stolicę Izraela i prawie 90 ambasad mieści się w Tel Awiwie. Palestyńczycy chcą, aby Jerozolima Wschodnia była stolicą ich przyszłego państwa.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020