Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Kreml zgadza się z oceną szefa rosyjskiego sztabu generalnego o działaniach NATO

Autor: PAP
Dodano: 18-12-2019 12:09

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zgodził się w środę z oceną szefa sztabu generalnego sił zbrojnych Rosij generała Walerija Gierasimowa na temat działań NATO. Pieskow zarzucił Sojuszowi "ekspansję infrastruktury wojskowej" w kierunku rosyjskich granic.

Dodał, że "budzi to zaniepokojenie" Moskwy.

Słowa generała Gierasimowa o tym, że NATO przygotowuje się do dużego konfliktu Pieskow określił jako "jedynie słuszne", ponieważ - jak ocenił - "jest to opinia profesjonalistów". Rzecznik prezydenta Władimira Putina przekonywał, że opinia ta "jest oparta na analizie prowadzonej przez wojskowych" rosyjskich w ramach monitorowania manewrów NATO.

"Nie jest sekretem, że trwająca ekspansja infrastruktury wojskowej NATO w kierunku naszych granic wywołuje niepokój" - oświadczył Pieskow.

W swym wystąpieniu przed attache wojskowymi obcych państw generał Gierasimow powiedział, że scenariusze manewrów NATO wskazują, iż sojusz celowo przygotowuje się do użycia swych sił w dużym konflikcie wojennym. Ocenił, że celem dialogu pomiędzy Rosją i NATO powinno być obniżenie ryzyka niebezpiecznych incydentów w sferze wojskowej.

Z Moskwy Anna Wróbel

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020