Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

#TydzieńwAzji. Dlaczego Bank Światowy daje pożyczki Chinom?

Autor: Instytut Boyma
Dodano: 23-12-2019 08:55

„Czemu Bank Światowy pożycza pieniądze Chinom? Jak to możliwe?” – pytał 6 grudnia poprzez Twittera prezydent Donald Trump. Ta organizacja międzynarodowa zaakceptowała właśnie kolejny pięcioletni programu wsparcia projektów z Państwa Środka.Problem od dawna podejmowany jest przez amerykańską administrację rządową, która coraz częściej widzi w Pekinie rywala.  Dodatkowo Chiny wiele inwestują w swój wizerunek kraju, który staje się dawcą pomocy rozwojowej dla państw globalnego Południa.

Inicjatywa Pasa i Szlaku (BRI), znana także jako Nowy Jedwabny Szlak, niesie ze sobą obietnicę wielomiliardowych inwestycji. Pomaga w tym mający swoją siedzibę w Szanghaju inny międzynarodowy bank rozwojowy, Azjatycki Bank Inicjatyw Infrastrukturalnych (AIIB), którego członkami jest zresztą wiele państw zachodnich, w tym Polska.

Skąd więc prawie 15 mld USD – według „The Economist”  - obecnych pożyczek dla Chin od banku mającego swoją siedzibę w Waszyngtonie? Czemu podpisano porozumienie w sprawie kolejnych?

Można wskazać cztery powody. Po pierwsze, Chiny pożyczają pieniądze z Banku Światowego, bo mogą. Założony w latach 40-tych zeszłego wieku bank miał wspierać biednych mieszkańców naszej planety, a takich ciągle jest wielu w Państwie Środka. Mimo gigantycznego sukcesu gospodarczego ostatniego czterdziestolecia,  który pozwolił Chinom stać się wedle parytetu siły nabywczej największą gospodarką globu, jego obywatele średnio zaliczają się do raczej ubogich. Dochód na głowę wedle CIA World Factbook wynosił ok. 16,7 tys. USD (w 2017 r.), podobnie jak w Iraku, Kostaryce i na Wyspach Cooka. 

Po drugie warto zauważyć, że wsparcie projektów w Chinach przez Bank Światowy systematycznie maleje. W najbliższej pięciolatce waszyngtońska instytucja finansowa pożyczy ok. 1-1,5 mld rocznie, od kilkunastu do kilkudziesięciu procent mniej niż w pięciolatce 2014-2019. Sumy te są w porównaniu z wielkością chińskiej gospodarki raczej mało znaczące (ok. 0,1 % PKB). Lecz najwyraźniej  - i to trzeci powód brania pożyczek - Państwo Środka ceni sobie ekspertyzę Banku Światowego, który oprócz pieniędzy zatrudnia fachowców zdolnych zrealizować dany projekt. Po czwarte zaś samemu bankowi pożyczki się opłacają.

Chiny realizują sprawnie założone zadania, płacą na czas wraz z odsetkami, więc dla instytucji międzynarodowej są przykładem udanej transformacji i dobrze zainwestowanych pieniędzy.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023