Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

#TydzieńwAzji. W Indiach Internet  tani już był

Autor: Instytut Boyma
Dodano: 23-12-2019 10:28

Wedle planów rozwojowych indyjskiego rządu firmy z tego państwa mają umocnić swoją pozycję jako globalnego dostawcy usług IT i produktów dla biznesu. W ostatnich latach wiele zainwestowano także w szereg cyfrowych polityk publicznych, opartych na bazie danych Aadhaar (rodzaj PESEL, zawierającego dodatkowo dane biometryczne dostępne online).

Programy  rządowe Digital India  czy rozwój inteligentnych miast (smart cities) miały przyspieszyć przechodzenie tego olbrzymiego kraju do ery cyfrowej. Jednak rozwój finansów, biznesów oraz usług publicznych online wymaga stabilnej podstawy: pewnego i taniego dostępu do internetu.

Ten ostatni warunek został spełniony w ostatnich latach. Szczególnie po wejściu sieci Jio w latach 2015-16, która oferowała właściwie darmowe telefony i bardzo tanie połączenia, dostęp do telefonii komórkowej, a przez to także internetu, stał się masowy. W Indiach wedle różnych szacunków 500 do 600 mln ludzi jest online, a niemal dumpingowe ceny zaoferowane przez Jio zmusiły konkurentów do bardzo zdecydowanej obniżki cen.

Internet stał się w Indiach stosunkowo tani, ale pogłębiły się problemy z solidnością dostępu do sieci. Połączenia są nierzadko rwane. Pozostałe na rynku telekomy - z dziesięciu liczących się  przed paru laty ostały się obecnie trzy wielkie - twierdzą, że bardzo niskie ceny doprowadziły firmy do strat, przez co nie mają one pieniędzy na inwestycje w infrastrukturę.

Według badań indyjskiej firmy Capitaline Databases cytowanej przez “The Economist”, ostatni raz sektor telekomunikacyjny jako całość przyniósł zysk przed dekadą. Od 2010 roku rozpoczęły się problemy z rentownością, które w ostatnich latach się pogłębiły. W tym roku budżetowym (kończącym się w marcu 2020) przewiduje się deficyt sektora na poziomie 16 mld USD. Do tego dochodzi polityka rządu, który stara się poprawić napiętą sytuację budżetową agresywnym ściąganiem danin publicznych. Opłaty licencyjne naliczane są w Indiach w zależności od obrotów firm telekomunikacyjnych. Podmioty te uiszczały daniny jednak wyłącznie od części swej działalności związanej z telekomunikacją. 

Rząd pozwał telekomy domagając się płatności licencyjnych od całości obrotów firm. Ostatnio ogłoszony wyrok zobowiązuje je do wielomiliardowych dodatkowych opłat za licencje na działalność, wraz z odsetkami. Ponieważ sprawa dotyczy okresu niemal od początku wieku do połowy obecnej dekady, na olbrzymie wydatki narażeni są wszyscy operatorzy - nawet ci, który nie świadczą obecnie usług telekomunikacyjnych. Wyjątkiem jest właściciel marki Jio, Reliance Industries, której wtedy nie było na rynku. Mukesh Ambani, najbogatszy Azjata i właściciel holdingu, zapewne cieszy się już perspektywą rynkowego duopolu. Jest bowiem możliwe, że ostatnie wydarzenia zmuszą Vodafone do opuszczenia Indii, pozostawiając na placu boju Jio i jej lokalnego konkurenta - Bharti.

Taki rozwój rynku może powodować szybki wzrost cen połączeń telekomunikacyjnych i abonamentów internetowych, zwłaszcza dla firm obecnych w Indiach. Wedle Bloomberg India przedsiębiorstwa ogłosiły już bądź planują kilkunasto- bądź nawet kilkudziesięcioprocentowe podwyżki dla klientów. Z powodu niewystarczającej, przeciążonej infrastruktury podmioty kooperujące z Indiami mogą być dodatkowo narażone na ponadstandardowe opóźnienia w dostawach usług IT i dla biznesu.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023