Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Trump poprosi NATO o większe zaangażowanie się na Bliskim Wschodzie

Autor: PAP
Dodano: 08-01-2020 17:46

Prezydent USA Donald Trump zadeklarował w środę w przemówieniu w Białym Domu, że poprosi NATO o większe zaangażowanie się na Bliskim Wschodzie. Prezydent ocenił też, że "wygląda, iż Iran wycofuje się" po ataku na amerykańskie bazy wojskowe w Iraku.

Przywódca USA deklarował, że Stany Zjednoczone nie chcą używać swojego wojska.

- W ataku Iranu na amerykańskie bazy w Iraku nie ma ofiar śmiertelnych ani znacznych strat - powiedział w środę w Białym Domu amerykański prezydent Donald Trump. Zapowiedział nałożenie sankcji na Iran.

Zdaniem Trumpa udało się ocalić personel wojskowy baz dzięki systemowi ostrzegania przed atakiem.

To pierwsza publiczna wypowiedź Trumpa po ataku rakietowym w nocy z wtorku na środę na amerykańskie bazy wojskowe w Iraku. Prezydent dodał, że Waszyngton rozważa różne opcje i zapowiedział nałożenie sankcji na Iran. Zadeklarował, że nie pozwoli na to, by Iran uzyskał broń atomową.

Trump przybył na konferencję prasową spóźniony około pół godziny. Za jego plecami podczas wystąpienia stali wiceprezydent Mike Pence oraz dowódcy wojskowi.

Prezydent Donald Trump ocenił, że Stany Zjednoczone są gotowe do pokoju z każdym, kto go szuka. W przemówieniu w Białym Domu stwierdził, że Iran powinien współpracować z USA tam, gdzie są wspólne priorytety, w tym w walce z Państwem Islamskim (IS).

Trump wezwał też Europę, Chiny, Rosję do wyjścia z porozumienia nuklearnego z Iranem, i negocjowania wraz z Waszyngtonem nowego układu z Teheranem.

Na wyjście z porozumienia nuklearnego zdecydowały się do tej pory jedynie Stany Zjednoczone.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020