Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

W Krakowie do wymiany jeszcze ok. 2850 pieców w ponad 2050 budynkach

Autor: PAP
Dodano: 10-01-2020 15:52

W Krakowie do wymiany pozostało ok. 2850 nieekologicznych pieców w ponad 2050 budynkach – poinformował magistrat w związku z zakończeniem okresu rozliczeń zeszłorocznych dotacji w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji.

- Oznacza to, że 97 proc. budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej i biurowych w Krakowie jest ogrzewanych w sposób proekologiczny - powiedział  dyrektor Wydziału ds. Jakości Powietrza Urzędu Miasta Krakowa Jan Urbańczyk.


Jak podkreślił, miasto nie pozostawia bez pomocy osób, które nie zdążyły się przygotować na zmianę przepisów prawa.

Po 1 września 2019 r., czyli w dniu wejścia w życie zakazu palenia paliwami stałymi w Krakowie, problem ten dotyczy nadal np. lokatorów mieszkających w budynkach zarządzanych przez administrację lub prywatne podmioty.


- W pierwszej kolejności obowiązek zapewnienia im odpowiedniej temperatury w mieszkaniu spoczywa na administracji budynku, ale zachęcam, by informowali też o swojej sytuacji pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, straży miejskiej czy Wydziału ds. Jakości Powietrza UMK. Będziemy interweniować, aby w miarę możliwości pomóc i nikogo nie pozostawić samego z tym problemem - zaznaczył zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju Jerzy Muzyk.


W budżecie na 2020 r. zarezerwowano kolejne środki na programy dofinansowujące proekologiczne działania krakowian - z tego 3 mln zł na program likwidacji instalacji grzewczych na paliwo stałe, 2,5 mln zł na dofinansowanie instalacji odnawialnych źródeł energii (pomp ciepła, kolektorów słonecznych) i 3 mln zł na program termomodernizacji budynków jednorodzinnych.

O realizacji tych programów zdecydują w najbliższych miesiącach miejscy radni. Więcej informacji o działaniach miasta można uzyskać pod numerem infolinii Wydziału ds. Jakości Powietrza UMK: 12 616 88 48.

Od 1 września 2019 r. strażnicy miejscy, pracownicy urzędu miasta i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zrealizowali 4156 kontroli - planowanych i interwencyjnych - przestrzegania zakazu palenia węglem i drewnem. Odnotowano 207 wykroczeń i nałożono 51 mandatów. W 149 przypadkach sprawy skierowano do sądu, a sześć razy pouczono mieszkańców.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020