Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Sześciu pracowników Volkswagena z zarzutami ws. skandalu emisyjnego

Autor: PAP
Dodano: 14-01-2020 15:12

Niemiecka prokuratura postawiła zarzuty sześciu pracownikom koncernu motoryzacyjnego Volkswagen oskarżając ich o świadomy udział w skandalu emisyjnym VW, który ujrzał światło dzienne we wrześniu 2015 r. - poinformowała we wtorek agencja Reutera.

Niemiecka prokuratura oskarżyła sześciu pracowników VW o oszustwo finansowe, publikowanie reklam zawierających niezgodne z prawdą informacje, a także uchylanie się od płacenia podatków. Pozwani pracowali w VW między 2006 i 2015 r. na stanowiskach menedżerskich bezpośrednio odpowiadając przed zarządem firmy - wskazał prokurator Klaus Ziehe. Jak dodał, nie jest jasne czy wciąż są oni pracownikami producenta z Wolfsburga.

Oskarżonym menedżerom zarzuca się, że byli odpowiedzialni za celowe wprowadzanie w błąd urzędów kontroli oraz klientów w Europie i Stanach Zjednoczonych przy wykorzystaniu nieautoryzowanego oprogramowania do oszukiwania podczas testów emisyjnych.

Nazwiska podejrzanych nie zostały ujawnione, wiadomo jednak, że trzech z nich oskarżono o działania przestępcze. Pozostałym zarzuca się pomoc w dokonaniu przestępstwa i oszustwo. Jak wskazano, mieli oni świadomie i z własnej woli uczestniczyć w "rozwoju, doskonaleniu i ulepszaniu" urządzeń udaremniających.

W 2015 r. w wyniku dochodzenia amerykańskiej agencji ochrony środowiska (EPA) ujawniono, że niemiecki koncern oszukiwał przy pomiarze emisji szkodliwych tlenków azotu w silnikach Diesla montowanych w swoich samochodach. Firma z Wolfsburga przyznała się do zastosowania urządzeń udaremniających w 11 mln pojazdów na całym świecie.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020