Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

UE wspiera Bolta. Chce mu pomóc w konkurencji z Uberem

Autor: PAP
Dodano: 16-01-2020 16:47

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zainwestował w spółkę przejazdów współdzielonych Bolt, udzielając firmie 50 mln euro pożyczki w ramach finansowania dłużnego. Środki zostaną przeznaczone na badania i rozwój - podało w czwartek CNBC.

Firma z siedzibą w Tallinie jest jedną z wielu spółek będących odpowiedzią na rynkową dominację amerykańskiego Ubera. Założona w 2013 r. europejska spółka (wtedy jeszcze Taxify) obecnie posiada 30 mln użytkowników w 150 miastach Europy i Afryki.

Pożyczka ma pomóc firmie w przyspieszeniu programów badań i rozwoju, które maja podnieść poziom i bezpieczeństwa usług przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej efektywności - podkreślono we wspólnym oświadczeniu spółki i banku. Finansowanie dłużne nie pomniejsza procentowej własności dotychczasowych udziałowców w firmie - przypomniało CNBC.

Inwestycja rozwijać ma zarówno główne usługi przejazdów współdzielonych Bolta, jak i system dostaw jedzenia, zapoczątkowany przez firmę w ubiegłym roku. Oba bezpośrednio konkurują z odpowiednimi usługami Ubera i Uber Eats.

Zobacz też: Kierowcy Ubera wyszli na ulice. W tle strach o miejsca pracy

CNBC wskazało, że rywalizacja między firmami zaostrzyła się po tym, gdy Uberowi nie przedłużono licencji na działalność w Londynie. Obecnie firma odwołuje się od decyzji i nadal świadczy przejazdy w stolicy Wielkiej Brytanii.

Wiceprezes EBI Alexander Stubb uznał Bolta za "dobry przykład europejskich osiągnięć w technologii i innowacji." Szef Bolta Markus Villig wskazał zaś, że pożyczka "umożliwi firmie szybszy rozwój usług świadczonych większej liczbie obywateli Europy".

Start-up ma obecnie prowadzić też rozmowy z inwestorami i przygotowywać kolejną rundę finansowania. Choć firma wydaje się szukać dodatkowych środków, Villig utrzymuje, że spółka jest w dobrym stanie finansowym. Bolt ma być obecnie rentowny na dwóch trzecich z rynków, na których działa.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020