Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Kontroler PS5 może reagować na komendy głosowe

Autor: PAP/rs
Dodano: 21-01-2020 15:13 | Aktualizacja: 21-01-2020 16:05

Kontroler nadchodzącej konsoli PlayStation 5 z wbudowanym mikrofonem może mieć funkcję reagowania na wydawane komendy, podobnie jak czynią to asystenci głosowi - pisze serwis TechRadar, powołując się na patent zgłoszony przez firmę Sony.

Upubliczniony przez Światową Organizację Własności Intelektualnej patent wskazuje, że "kiedy użytkownik wprowadza komendy głosowe do mikrofonu dźwięki z głośnika są wyciszane, lecz wprowadzanie za pomocą kontrolera komendy nadal są wykonywane".

Kontrolery współpracujące z obecną konsolą PlayStation 4 posiadają niewielki głośnik umieszczony w centrum urządzenia, który twórcy wykorzystują do komunikowania niektórych informacji z gry.

Serwis ostrzegł, że nie ma pewności, czy upubliczniony patent zostanie wykorzystany w mającej swą premierę pod koniec roku nowej konsoli Sony. W opinii TR ostatnia informacja w połączeniu z wcześniejszymi patentami koncernu jasno wskazują, że japońskie przedsiębiorstwo dąży do funkcji komend głosowych dostępnych bezpośrednio z poziomu kontrolera.

TechRadar przypomniał wcześniejsze dokumenty patentowe dotyczące obecności mikrofonu w kontrolerze oraz wrześniowego patentu na wykorzystującego algorytmy sztucznej inteligencji asystenta głosowego PlayStation Assist.

System głosowy ma dynamicznie odpowiadać na zadane mu pytania i zapewniać "asystę dla graczy", m.in. wskazując położenie apteczek na mapie gry czy przypominając o niespełnionych zadaniach. TC zwrócił uwagę na podobieństwa z zapowiadanymi przez Google funkcjami wersji Asystenta obecnej w kontrolerach systemu do gier Stadia.

Serwis zaznaczył, że patenty nie muszą być połączone, a opisywane w nich funkcje niekoniecznie znajdą się w kontrolerach sprzedawanych wraz z konsolą PlayStation 5. Opisywane w nich funkcjonalności mogą zaś nawet nigdy nie zostać wykorzystane w przyszłym produkcie Sony.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020