Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Angola: Córka b. prezydenta oskarżona w aferze korupcyjnej

Autor: PAP
Dodano: 22-01-2020 23:32

Isabel dos Santos, córka byłego prezydenta Angoli Jose Eduardo dos Santosa, została w środę oskarżona przez prokuraturę generalną tego kraju o niegospodarność i defraudację środków publicznych. Do procederu miało dojść w latach 2016-2017, podczas kierowania przez biznesmenkę państwową petrochemiczną spółką Sonangol.

Reprezentujący angolską prokuraturę Helder Pitta Gros wyjaśnił, że "stosunkowo późne" postawienie w stan oskarżenia biznesmenki wynikało z tego, że córka pełniącego w latach 1979-2017 r. urząd prezydenta Angoli Jose Eduardo dos Santosa zamierza współpracować z wymiarem sprawiedliwości. "Niestety, nie doszło do takiej współpracy" - dodał Pitta Gros.

Urodzona w 1973 r. w Baku, w ówczesnym ZSRR, Isabel dos Santos od 2017 r. mieszka na stałe w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Poza obywatelstwem Angoli posiada też rosyjski paszport. Kierowane przez nią spółki, działające w rozmaitych sektorach gospodarki, działają w 41 państwach świata.

W niedzielę Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) opublikowało raport zatytułowany "Luanda Leaks", z którego wynika, że córka byłego prezydenta Angoli latami wyprowadzała z państwowych spółek na swoje prywatne konta wielomilionowe sumy. "Pranie pieniędzy" miało odbywać się poprzez "raje podatkowe" w różnych częściach świata.

W piątek sąd w Sintrze, w Portugalii, w której Isabel dos Santos posiada udziały w kilkudziesięciu spółkach, wydał wyrok, na mocy którego dos Santos przegrała proces z socjalistyczną eurodeputowaną Aną Gomes. Angolska biznesmenka zaskarżyła portugalską polityk za tweet sugerujący, że wciąż "pierze brudne pieniądze".

Portugalski sąd stwierdził w wyroku, że Gomes pisząc swoją opinię o działalności dos Santos skorzystała jedynie z prawa do swobody wypowiedzi. Krótko po werdykcie portugalska polityk nazwała córkę byłego prezydenta Angoli "złodziejką latami okradającą własny naród".

Dos Santos, która od kilku lat uznawana jest za najbogatszą kobietę Afryki z fortuną ocenianą na ponad 2 mld dolarów, ogłosiła niedawno, że zamierza ubiegać się o fotel prezydenta Angoli w wyborach w 2021 r.

Marcin Zatyka

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021