Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Portugalia: Regulator giełdy uruchomił śledztwa ws. inwestycji córki b. prezydenta Angoli

Autor: PAP
Dodano: 23-01-2020 17:34

Komisja ds. Rynku Papierów Wartościowych (CMVM) w Lizbonie, regulująca portugalską giełdę, ujawniła w czwartek rozpoczęcie śledztw wobec audytorów kontrolujących inwestycje Isabel dos Santos, córki b. prezydenta Angoli Jose Eduardo dos Santosa, w Portugalii.

Jak poinformowała szefowa CMVM Gabriela Figueiredo Dias, śledztwa wobec firm audytorskich ruszyły w poniedziałek, czyli dzień po ujawnieniu przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) raportu Luanda Leaks, z którego wynika, że córka byłego prezydenta Angoli latami wyprowadzała z państwowych spółek na swoje prywatne konta wielomilionowe środki. Miała korzystać z rajów podatkowych.

Dias potwierdziła, że motywem wszczęcia dochodzeń jest raport Luanda Leaks. Jego autorzy wymienili wśród audytorów kontrolujących spółki, w których posiada udziały dos Santos, m.in. PwC, Deloitte oraz KPMG.

Dochodzeniem CMVM objęte zostały też spółki notowane na giełdzie w Lizbonie, w których akcje posiada dos Santos, m.in. paliwowy Galp i telekomunikacyjny NOS.

W czwartek policja potwierdziła śmierć w Lizbonie portugalskiego bankiera Nuno Ribeiro da Cunha, który pomagał dos Santos w wielomilionowych transferach pieniędzy do Dubaju. Śledczy nie wykluczają, iż rzekome samobójstwo mogło być upozorowanym morderstwem.

W środę prokuratura generalna Angoli oskarżyła dos Santos o niegospodarność i defraudację środków publicznych. Do procederu miało dojść w latach 2016-2017, podczas kierowania przez biznesmenkę państwową petrochemiczną spółką Sonangol.

Urodzona w 1973 r. w Baku, w ówczesnym ZSRR, dos Santos od 2017 r. mieszka na stałe w Dubaju. Poza obywatelstwem Angoli ma też rosyjski paszport. Kierowane przez nią spółki operują na terenie 41 państw świata.

Z Lizbony Marcin Zatyka

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021