Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Macron: „powracający antysemityzm nie jest problemem Żydów, jest problemem nas wszystkich”

Autor: PAP
Dodano: 27-01-2020 14:01

„Powracający antysemityzm nie jest problemem Żydów, jest problemem nas wszystkich, naszej Republiki” - powiedział w poniedziałek w Paryżu prezydent Francji Emmanuel Macron podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Macron wziął udział w inauguracji po pracach renowacyjnych pomnika Ściana Nazwisk w paryskim Muzeum Pamięci Szoah. Na pomniku wyryto nazwiska i daty urodzenia ok. 76 tys. Żydów deportowanych z Francji podczas II wojny światowej.

Premier Edouard Philippe jest w poniedziałek w Polsce i bierze udział w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

W przemówieniu na uroczystości ponownego odsłonięcia pomnika Macron apelował o zachowanie pomięci o Zagładzie i kontynuowanie badań naukowych nad Holokaustem.Naszym obowiązkiem jest "wiedzieć wszystko, aby móc powiedzieć wszystko, aby niczego nie zapomnieć" - podkreślał francuski prezydent, przywołując obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau odbywające się dziś w Polsce.

"Powracający antysemityzm nie jest problemem Żydów, jest problemem nas wszystkich, naszej Republiki" - mówił Macron, dodając, że antidotum na antysemityzm jest edukacja i wspólna praca przekazywania pamięci kolejnym pokoleniom.

"Deportowani z Francji Żydzi i wywożeni do obozów, tu odnajdują pamięć i swoją wieczność" - mówił Macron, cytując słowa ocalałej z Holokaustu Simone Veil, że "najgorsze wciąż może się powtórzyć". "Aby tak się nie stało, musimy zachować pamięć" - podkreślał.

Składający się z trzech kamiennych tablic pomnik Ściana Nazwisk został odsłonięty w styczniu 2005 roku przez ówczesnego prezydenta Jacquesa Chiraca i Simone Veil, nieżyjącą już francuską polityk i działaczkę społeczną.

Renowację pomnika rozpoczęto w maju 2009 roku, dodając 175 brakujących nazwisk, a także dokonując korekt w nazwiskach i datach urodzenia ofiar.

Macron, który już dwukrotnie odwiedził Ścianę Nazwisk - raz jako kandydat na prezydenta w kwietniu 2017 roku, raz jako głowa państwa w lutym 2019 roku, przybył na uroczystość wraz z mer Paryża Anne Hidalgo.

W księdze gości francuski prezydent wpisał: "Jesteśmy tu, aby pamiętać. Aby przywoływać Historię".

Podczas uroczystości odsłonięcia odnowionego pomnika obecni byli m.in. były prezydent Nicolas Sarkozy i małżonkowie Serge i Beate Klarsfeld, którzy przez całe życie walczyli o zachowanie pamięci o Szoah, dokumentując deportacje francuskich Żydów z terenów Francji, m.in. słynnej obławy Vel d'Hiv z 1942 roku.

z Paryża Katarzyna Stańko

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021