Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Kompania Węglowa chce wydać 6,5 mld zł

Autor: Puls Biznesu
Dodano: 26-11-2007 06:13

Cięcie zatrudnienia, miliardowe inwestycje i emisja obligacji - tak w skrócie wygląda plan górniczego giganta.

Po kilku miesiącach pracy państwowa Kompania Węglowa (KW), największy koncern górniczy w Europie, ma gotową strategię na lata 2007-15. W poniedziałek rada nadzorcza zapozna się z jej ostatecznym kształtem - poinformował "Puls Biznesu"

- Zarząd KW uwzględnił uwagi członków rady, dlatego zamierzamy przyjąć strategię na poniedziałkowym posiedzeniu - mówi Edward Nowak, szef rady nadzorczej.

Kluczową sprawą dla przyszłości KW są inwestycje. - Zakładamy, że koncern do 2015 r. wyda 6,5 mld zł na unowocześnienie kopalni, nowe maszyny, modernizację sprzętu i uzyskanie nowych złóż - mówi Edward Nowak.

Problem w tym, że KW boryka się z kłopotami finansowymi. Skąd weźmie pieniądze na ambitne inwestycje - Edward Nowak uchyla rąbka tajemnicy. - Część wypracuje spółka, około 200 mln zł będzie pochodzić z budżetu (na tzw. inwestycje początkowe). 500 mln zł zdobędziemy z emisji obligacji - wylicza szef rady.

Zarząd KW, którym kieruje od połowy ubiegłego roku Grzegorz Pawłaszek, na początku 2008 r. chce zabrać się do przygotowania emisji dla inwestorów instytucjonalnych. Realny termin wprowadzenia „czarnych papierów” na rynek to koniec 2008 r. Chętni powinni się znaleźć - obligacje Katowickiego Holdingu Węglowego za 300 mln zł rozeszły się jak świeże bułeczki - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021