Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

UE: Sassoli o brexicie: smutno nam, ale szanujemy decyzję Brytyjczyków

Autor: PAP
Dodano: 29-01-2020 19:30

Smutno nam, ale szanujemy i w pełni akceptujemy decyzję mieszkańców Wielkiej Brytanii i ich chęć zbudowania innej przyszłości poza UE - powiedział w Brukseli na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego jego przewodniczący David Sassoli.

Szef PE wskazał po głosowaniu, że europarlament jest wdzięczny Brytyjczykom za cenny wkład w jego pracę, ale jednocześnie odczuwa smutek z powodu faktu, że niemożliwe jest kontynuowanie razem "europejskiej podróży".

"Oczywiście szanujemy i w pełni akceptujemy decyzję mieszkańców Wielkiej Brytanii i ich chęć zbudowania innej przyszłości poza UE. Nadal będziemy bliskimi przyjaciółmi i partnerami; rzeczy, które nas łączą, od wspólnej historii i geografii po nasze wartości, doprowadzą nas do dalszej ścisłej współpracy w prawie każdym obszarze. Nasze relacje będą jednak inne, jest to nieuniknione" - powiedział Sassoli.

Dodał, że przyszłe relacje strony będą musiały zbudować, koncentrując się na interesach i ochronie praw obywateli. "Nic nie będzie proste. Będą trudne sytuacje, które przetestują nasze przyszłe stosunki. Wiedzieliśmy o tym od początku brexitu. Jestem jednak pewien, że będziemy w stanie pokonać wszelkie różnice. Opuszczacie Unię Europejską, ale nadal będziecie narodem europejskim" - powiedział, zwracając się do brytyjskich europosłów.

Parlament Europejski w Brukseli w głosowaniu poparł umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Decyzja ta otwiera formalnie drogę do brexitu.

W głosowaniu 621 europosłów było za, 49 przeciw, a 13 wstrzymało się od głosu.

Zatwierdzenie przez Parlament Europejski umowy ws. brexitu umożliwia państwom UE sfinalizowanie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Od 1 lutego Wielka Brytania nie będzie już częścią UE, a brytyjscy posłowie opuszczą europarlament.

Wraz z brexitem rozpocznie się tzw. okres przejściowy, w trakcie którego Londyn i Bruksela będą negocjować umowę o przyszłych relacjach.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021