Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Bułgaria: Akcja prokuratury przeciwko największemu bossowi hazardowemu

Autor: PAP
Dodano: 30-01-2020 09:15

Przedstawiciele bułgarskiej prokuratury wkroczyli do mieszkania i biur największego bossa hazardowego w kraju Wasyla Bożkowa. Zatrzymano szefa Komisji Hazardu, podległej resortowi finansów, jej ośmiu pracowników i wysłano międzynarodowy list gończy za Bożkowem.

O problemach Bożkowa, nazywanego od lat najbogatszym biznesmenem, media bułgarskie pisały od lata 2019 roku. Chodzi m.in. o długi firm Bożkowa wobec fiskusa na ponad 559 mln lewów (279 mln euro). Zdaniem ekspertów takie zaległości były możliwe przez luki w ustawodawstwie podatkowym, które pozwalają m.in. na sprzedaż kuponów loterii Bożkowa w supermarketach, sklepach spożywczych czy w kioskach w pobliżu szkół.

Do Nowe Holding Bożkowa należą trzy z pięciu działających w kraju loterii; w dwóch Nowe Holding jest współwłaścicielem.

W środę prokurator generalny Bułgarii Iwan Geszew oświadczył, że Bożkow, który wyjechał z kraju, jest poszukiwany międzynarodowym listem gończym i że postawiono mu siedem zarzutów, w tym kierowanie grupą przestępczą, wymuszenia i próbę wręczenia łapówki urzędnikowi. "Będziemy chcieli sprowadzić Bożkowa do kraju i postawić go przed bułgarskim sądem" - powiedział Geszew.

Jednocześnie Bożkow w wywiadzie radiowym stwierdził, że nie może skomentować zarzutów prokuratury, ponieważ nie rozumie, o co chodzi. "Nie mam żadnej informacji" - powiedział. Zastrzegł przy tym, że jest gotów współpracować ze śledczymi, lecz nikt się do niego o to nie zwracał.

Dwa tygodnie temu w Komisji Hazardu przeprowadzono audyt, po którym Bożkow ostrzegł, że wstrzyma finansowanie najpopularniejszego w kraju klubu piłkarskiego Lewski, jeżeli zostanie pozbawiony swojego biznesu. Deklaracja ta spowodowała poruszenie wśród kibiców i groźby demonstracji.

W środę bułgarski parlament przyjął nowelizację ustawy o hazardzie, zakładającą zakaz prowadzenia gier hazardowych przez prywatne podmioty. Nowe Holding wysunął zarzut, że zmiany oznaczają nacjonalizację branży, jednak według premiera Bojko Borisowa władze nie zamierzają upaństwowić firm loteryjnych, a tylko pozbawić ich licencji.

Według szacunków pozarządowego Ośrodka Badania Demokracji obroty branży hazardowej sięgają w Bułgarii 3 mld lewów (1,5 mld euro) rocznie. Z uwagi na dostępność losów w kraju upowszechnia się uzależnienie od hazardu, w tym wśród nastolatków.

Ewgenia Manołowa

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021